Výuka hry na klavír: tipy pro začátečníky na úvod

Výuka hry na klavír: tipy pro začátečníky na úvod

Publikováno: 12. 10. 2023 Autor: Juraj S.

Výuka hry na klavír: 5 kroků pro začátečníky, jak dosáhnout maximálního úspěchu Cvičení

Klavír je krásný hudební nástroj, který hudebníci a milovníci hudby využívají již po staletí. Ať už jste začátečníci, kteří se chtějí naučit základy hry na klavír, nebo jste zkušený hráč, který chce zdokonalit své dovednosti, vždy se můžete učit a naučit více. V tomto článku se budeme zabývat některými klíčovými otázkami a úvahami týkajícími se učení se hře na klavír, včetně nejefektivnějších metod výuky, nejlepšího věku pro začátek, a významem cvičení a stanovení cílů. Budeme se zabývat také tématy, jako je údržba klavíru a péče o něj, výběr správného nástroje a zkoumání různých hudebních stylů a teorií. Ať už jste zkušený profesionál, nebo teprve začínáte, v tomto článku si najde něco každý, kdo miluje klavír.

""Klavír je nástroj, který mám nejraději, který mi přináší největší potěšení. Je to nástroj, který má neuvěřitelnou výrazovou škálu a dokáže vyjádřit každou emoci. Když hraji na klavír, mám pocit, že mohu vyjádřit všechno, co mám v srdci a v mysli."

- Martha Argerich, argentinská klavíristka a skladatelka

Krok 1: Najít učitele a udržet si motivaci

Nejvhodnější věk pro zahájení výuky hry na klavír je otázkou osobních preferencí a zcela závisí na individuální motivaci a ochotě cvičit. Některé děti mohou být připraveny učit se již ve věku 4 nebo 5 let, ale doporučený věk je 6 až 9 let. Je však důležité si uvědomit, že na učení se novým dovednostem není nikdy pozdě - a klavír není výjimkou. Ačkoli je výhodou začít s výukou v raném věku, dva nejdůležitější faktory při učení se jsou motivace a pevné odhodlání pravidelně cvičit. Je dobré začít s malými, dosažitelnými cíli a postupně zvyšovat obtížnost spolu s vašimi pokroky. Můžete například začít tím, že si každý den procvičíte několik stupnic nebo jednoduchých melodií a postupně se propracujete ke složitějším skladbám. Může být také užitečné napsat si seznam důvodů, co vás motivuje, abyste se naučili hrát na klavír. Učení se hře na hudební nástroj vám může přinést například tyto výhody:

 • Zlepšení vaší kreativity, paměti a koordinace
 • Snížení stresu
 • Podpoří sebekázeň
 • Pocit úspěchu a zvýšení sebevědomí
 • Napište si seznam věcí, které vás motivují, a vraťte se k němu, kdykoli budete mít problémy s motivací.

  Může to být také užitečné navštěvovat pravidelné hodiny klavíru nebo lekce s učitelem. Tyto lekce vám mohou poskytnout strukturované vedení a podporu v dělání pokroků a mohou být také skvělým způsobem, jak se seznámit s dalšími hudebníky a milovníky hudby.

  Kde najdu dobrého učitele klavíru nebo klavírního korepetitora

  Důležitým krokem při učení se hře na klavír je nalezení dobrého učitele nebo klavírního korepetitora. Dobrý učitel bude schopen posoudit vaši aktuální úroveň dovedností, stanoví si s vámi cíle a poskytne vám rady, podporu a motivaci při učení. Při hledání učitele nebo korepetitora je dobré požádat o doporučení přátel a rodiny, kteří již lekce klavíru navštěvovali, nebo vyhledat učitele ve vašem okolí na internetu. Učit se hrát na klavír online je pohodlná a flexibilní možnost, která vám umožní učit se vlastním tempem z pohodlí domova. Při rozhovorech s potenciálními učiteli se vždy ptejte na jejich styl výuky, zkušenosti, dovednosti a kvalifikaci, abyste se ujistili, že odpovídají vašim vzdělávacím potřebám a preferencím. Online vzdělávací platformy mohou být ideálním místem pro vyhledání učitele nebo doučovatele, protože vám dávají možnost brát lekce klavíru bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.

  Pokud chcete najít místní výuku klavíru, učitele nebo korepetitory v okolí vašeho bydliště, můžete je najít také online - některé vzdělávací platformy nabízejí možnost vyhledávání, kde můžete místní seznamy, například výuka klavíru v Praze, výuka klavíru v Olomouci, učitelé klavíru v Brně,učitelé klavíru v Hradci Králové, výuka klavíru v Pardubicích, učitelé klavíru v Písku nebo učitel klavíru v Ostravě

  Cena kurzů se liší v závislosti na lokalitě, úrovni vyučujícího a typu výuky, který si vyberete. Osobní, soukromé lekce s vysoce kvalifikovaným lektorem mohou být o dost dražší než například skupinové lekce, soukromé doučování nebo online výuka. Obecně lze očekávat, že za jednu lekci zaplatíte od 250 do několika set korun v závislosti na tom, jaký způsob výuky si zvolíte. Obvykle vám soukromé a osobní lekce s profesionálním učitelem hry na klavír pomohou dosáhnout vašich cílů rychleji, ale se správným odhodláním a sebekázní se můžete naučit hrát na klavír jakýmkoli způsobem, který si vyberete.

  Krok 2: Jak zlepšit své dovednosti ve hře na klavír

  Jak dlouho vám bude trvat, než se naučíte hrát na klavír, závisí na mnoha faktorech, včetně vašeho přirozeného hudebního talentu, množství času, který můžete věnovat cvičení, typu výuky nebo metodě, kterou zvolíte. Někteří lidé se mohou naučit základy hry na klavír během několika měsíců. Nebo za rok, zatímco jiným může dosažení pokroku trvat déle. Obecně platí, že je důležité být trpělivý, soustavně cvičit a stanovit si dosažitelné cíle.

  Frekvence cvičení je důležitá pro dosažení pokroku ve hře na každý nástroj. Jak často byste měli cvičit, záleží na vašich cílech a množství času, který máte k dispozici, ale většina odborníků doporučuje snažit se vyhradit si každý den alespoň 30 minut na cvičení. Obecně platí, že je lepší cvičit kratší časové úseky častěji, než se snažit vtěsnat do dlouhého cvičení jednou týdně.

  Při přechodu ze začátečnické na středně pokročilou úroveň se budete chtít zaměřit na rozvoj svých dovedností v několika oblastech. Může se jednat o učení pokročilejších skladeb, zdokonalování techniky a rozvíjení muzikálnosti. Je dobré stanovit si konkrétní cíle, například naučit se určitý počet nových skladeb nebo zvládnout určitou techniku, a sledovat své pokroky v průběhu času.

  Existuje mnoho různých cvičení, která vám pomohou zlepšit techniku a stát se zkušenějším hráčem. Mohou mezi ně patřit stupnice, arpeggia a prstová cvičení, stejně jako pokročilejší technické studie. Je dobré spolupracovat s učitelem nebo využít knihu či online zdroj, abyste našli cvičení, která jsou vhodná pro vaši současnou úroveň dovedností a která vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

  Krok 3: Koupě prvního klavíru

  Když jste si ujasnili, jaké učební pomůcky potřebujete, abyste mohli začít pracovat na svých nových dovednostech, je čas rozhodnout se, jaký typ klavíru potřebujete do začátku.

  Všeobecně řečeno, budete se rozhodovat mezi akustickým a digitálním pianem, které mají některé zásadní rozdíly, pokud jde o technickou stránku, zvuk, velikost, vzhled a funkčnost. Akustická piana jsou tradiční nástroje, které jsou vyrobeny ze dřeva a kovu a vydávají zvuk prostřednictvím řady strun, na které při hře na klávesy udírají kladívka. Digitální klavíry jsou elektronické nástroje, které napodobují zvuk a pocit akustického klavíru, ale nemají struny ani kladívka.

  Mám si vybrat digitální nebo akustický klavír?

  Při rozhodování, zda si koupit akustické nebo digitální piano, potřebujete zvážit některé věci, jako je cena, přenosnost, velikost, kvalita zvuku a design.

  Některé výhody digitálních klavírů:

  • Jsou obecně pohodlnější, protože jsou menší a lehčí, což z nich činí dobrou volbu pro ty, kteří cestují nebo nemají pro svůj klavír vyhrazený prostor.
  • Není třeba je ladit, protože nemají kladívka a struny, které je třeba udržovat, což může ušetřit čas i peníze.
  • Mají řadu vestavěných zvuků, včetně různých tónů nástrojů a zvukových efektů a vestavěného metronomu. Díky tomu můžete hrát širší škálu hudby a experimentovat s různými styly.
  • Hlasitost lze nastavit nebo připojit ke sluchátkám, což vám umožní cvičit, aniž byste rušili členy rodiny nebo sousedy.
  • Nakonec, digitální klavíry jsou obecně jednodušší na používání než akustické klavíry, protože mají často funkce, jako jsou vestavěné lekce a možnost nahrávat a přehrávat to, co cvičíte. To může být užitečné pro začátečníky, kteří teprve začínají.

  Výhody hry na akustické klavíry:

  • Obvykle mají bohatší a autentičtější zvuk, který lze u digitálního piana jen těžko napodobit.
  • Mají širší dynamický rozsah než digitální klavíry, což znamená, že mohou produkovat větší škálu hlasitých a tichých zvuků.
  • Fyzický zážitek ze hry na akustický klavír je velmi odlišný od zážitku ze hry na digitální klavír. Při hře na akustický klavír cítíte odpor kláves a pohyb kladívek, což může poskytovat pocit fyzické zpětné vazby, který může být užitečný při rozvoji dobré techniky.
  • Nakonec, akustické klavíry jsou nadčasové nástroje, které hudebníci používají již po staletí. Často jsou samy o sobě považovány za umělecká díla a mohou být krásným doplňkem každé domácnosti.

  Kupování použitého klavíru může být cenově výhodné, ale jako klavírní začátečník musíte být opatrní a udělat si průzkum. Při koupi použitého klavíru nezapomeňte nástroj důkladně prohlédnout, zda nejeví známky poškození nebo opotřebení, a pokud je to možné, vezměte s sebou někoho s potřebnými znalostmi. Vždy požádejte o vyzkoušení klavíru předtím, než si jej přinesete domů, tak se ujistíte, že je nástroj pro vás vhodný a že správně funguje.

  Výběr vhodného klavíru pro vás i vaše prostory je důležitým krokem, který zajistí, že nástroj pohodlně zapadne do vaší domácnosti a bude vyhovovat vašim preferencím a postavě. Klavíry se vyrábějí v různých velikostech, od jednoduchých klaviatur až po malá piana a velké klavíry. Zvažte velikost místnosti, ve které bude klavír umístěn, a také výšku a zvukové preference hráče. Je dobré si prostor změřit a pokud je to možné, vyzkoušet si několik různých modelů osobně, abyste získali představu, co vám bude nejlépe vyhovovat. U všech typů klavírů je nejdůležitějším faktorem, který je třeba vzít v úvahu, vaše vlastní ucho. Zvukové preference jsou velmi subjektivní a správný klavír je nakonec ten, který zní nejlépe ve vašich uších. Je dobré vyzkoušet různá piana, dokud nenajdete svůj ideální zvuk.

  Krok 4: Údržba a péče o klavír

  Správná údržba a péče o klavír, ať už akustický, nebo digitální, je nezbytná, aby zněl co nejlépe. V případě akustických klavírů to zahrnuje pravidelné čištění a kontrolu. Je také dobré nechat jej alespoň jednou ročně naladit. Kdykoli klavír nepoužíváte, chraňte jej kvalitním krytem, abyste zabránili jeho zaprášení a poškození.

  U digitálních klavírů správná péče zahrnuje udržování nástroje v čistotě a bez prachu a dodržování pokynů k údržbě doporučených výrobcem. Dbejte také na to, aby byl napájecí kabel v dobrém stavu a aby nebyl nikdy nesprávně zapojen.

  Krok 5: Naučte se hudební teorii a najděte si svůj vlastní styl

  Schopnost číst noty vám pomůže pochopit a hrát nejrůznější hudební styly. Notový zápis je písemné znázornění hudby, které zobrazuje výšky tónů (noty) a rytmus hudební skladby. Skládá se z notových osnov (vodorovných čar), na kterých jsou napsány noty, a také ze symbolů, které označují, jak se má hrát. Horní taktovka představuje pravou ruku a spodní taktovka levou ruku. Pro výuku čtení notového zápisu je k dispozici mnoho zdrojů, včetně knih, online kurzů a platforem a soukromých lekcí.

  Abyste na své vzdělávací cestě získali základní znalosti o hudbě, naučíte se hudební teorii hudební principy a jazyk. Zvládnutí základních pojmů, jako jsou stupnice, akordy a harmonie, vám pomůže pochopit, jak jsou různé hudební skladby vystavěny, a umožní vám hlouběji porozumět novým dovednostem. Jako zkušenějšímu klavíristovi vám hudební teorie také pomůže pochopit, jak improvizovat a skládat vlastní hudbu.

  Potřebuji se naučit číst noty, abych mohl/a hrát na klavír?

  Všeobecně je dobré začít tím, že se naučíte základní prvky notového zápisu, jako jsou notové hodnoty, rytmus a tóniny, a na základě toho pak budovat pokročilejší koncepty. Například rytmus je základním aspektem výuky hry na jakýkoli hudební nástroj a je důležité pochopit, jak se rytmy zapisují, a umět číst a interpretovat rytmický zápis. Rytmy se zapisují pomocí kombinace notových hodnot (například celých not, půlových not a čtvrťových not). Důležitý je správně počítat rytmy a hrát noty a odpočinky ve správný čas. Když začínáte hrát na klavír, může být užitečné koupit si a používat metronom, který vám pomůže udržet rytmus.

  Přestože je užitečné naučit se v rámci výuky hry na klavír základy hudební teorie, je možné naučit se hrát na klavír i podle sluchu. Někteří lidé jsou k tomu přirozeně nadaní, jiní možná budou muset na rozvoji svého sluchu trochu více zapracovat. Učit se hrát podle sluchu můžete začít poslechem hudební skladby a snahou napodobit ji na klavír nebo přehráváním jednoduchých melodií a akordů a experimentováním s různými zvuky. Je důležité si uvědomit, že na klavír můžete hrát a bavit se jím po celý život, aniž byste se museli učit hudební teorii nebo noty. Je důležité si uvědomit, že ne každý se učí stejným způsobem. Při výběru metody nebo přístupu k výuce hry na klavír zvažte svůj vlastní styl učení a potřeby a buďte otevření a ochotní zkoušet různé přístupy, dokud nenajdete to, co vám bude nejlépe vyhovovat.

  Jaká jsou vhodná zahřívací cvičení pro hru na klavír?

  Když jste připraveni začít hrát, může být užitečné začít s psychickou a fyzickou přípravou. Dobrá zahřívací cvičení na klavír před cvičením nebo vystoupením pomohou připravit prsty a mysl na hraní. Ta mohou zahrnovat stupnice, arpeggia a prstová cvičení, stejně jako specifičtější cvičení zaměřená na určité oblasti techniky. Obecně je dobré začít s jednoduchými cvičeními a postupně přecházet ke složitějším, přičemž je vhodné rozcvičku obměňovat, aby byla zajímavá. Někteří lidé považují za užitečné začít fyzickou rozcvičkou, například protahováním nebo masáží rukou a zápěstí, a teprve poté přejít k hudebním cvičením. Dalším způsobem, jak se připravit a správně naladit, je poslouchat hudbu a skladatele, kteří vás inspirují, a skladby, které byste se sami chtěli naučit hrát.

  Jaké klavírní skladby jsou vhodné pro začátečníky?

  Vhodné klavírní skladby pro začátečníky se mohou lišit v závislosti na vašich zájmech a cílech. Mezi klasické klavírní melodie pro začátečníky patří například "Shine on Me, Shine on Me Star", "Happy Birthday" a "Jingle Bells". Než na sebe začnete vyvíjet tlak, abyste se naučili pokročilejší melodie, dejte si čas, abyste se s těmito hmatatelnými klasickými skladbami opravdu sžili. Jak budete postupovat, možná budete chtít začít cvičit s písněmi, které máte osobně rádi, abyste měli motivaci při zvyšování svých dovedností.

  Jakmile získáte základní dovednosti, může být hraní různých hudebních stylů na klavír zábavným a přínosným způsobem, jak si rozšířit hudební obzory. Styly, jako je klasika, jazz a pop, mají své charakteristické rysy a techniky a učení se hře těchto stylů vám může pomoci rozvíjet vaše klavírní dovednosti. Pokud se chcete naučit nový styl, můžete začít poslechem nahrávek této hudby a poté zkusit hrát spolu s jednoduchými skladbami nebo cvičeními.

  Poznávání klavírních skladatelů a jejich hudby a vyhledávání vlastních oblíbených interpretů je také skvělým způsobem, jak prohloubit svůj vztah k nástroji a objevit nový repertoár. Mezi slavné klavírní skladatele patří Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin a Wolfgang Amadeus Mozart. Pokud hledáte aktuálně působící umělce, Martha Argerich je všeobecně považována za jednu z největších klavíristek 20. a 21. století. Je známá svými silnými a expresivními výkony, stejně jako technickou virtuozitou a muzikálností a koncertuje dodnes.

  Finální inspirace pro začátek vaší hudební cesty

  Když jsme probrali všechny základy výuky hry na klavír, je čas začít hrát! Naučit se hrát na klavír může být hluboce obohacující zkušenost, která vám do života přinese radost a inspiraci. Ať už jste začátečník, který právě začíná svou hudební cestu, nebo zkušený hráč, který se chce zdokonalit ve svých dovednostech, klavír je neuvěřitelně všestranný nástroj, který nabízí nekonečné možnosti objevování a hudebního vyjadřování. Stanovením cílů, pravidelným cvičením a vyhledáním kvalitní výuky a doučování hry na klavír můžete ze své cesty za poznáním klavíru vytěžit maximum a dosáhnout svých hudebních ambicí. A nezapomeňte, že učit se hrát na klavír by se nikdy nemělo stát povinností - jde o zábavu a rozvoj nových dovedností. Šťastné učení!