Jak hrát na housle?

Jak hrát na housle?

Publikováno: 14. 10. 2023 Autor: Juraj S.

Hra na housle je výjimečná a působivá dovednost, ale její zvládnutí vyžaduje spoustu času, Vyžaduje spoustu cviku a trpělivosti. Ať už jste úplný začátečník, nebo máte zkušenosti s jinými nástroji, tato příručka vám poskytne informace, které potřebujete k zahájení své cesty s houslemi. Budeme se zabývat základy a poskytneme vám veškeré informace o hře na housle. Informace, které potřebujete k tomu, abyste mohli začít, od nalezení správného nástroje a učitele, až po rozvoj techniky k dosažení pokroku.

"Stůl, židle, mísa s ovocem a housle; co ještě člověk potřebuje, aby byl šťastný?"
- Albert Einstein

Jak najít kvalifikovaného učitele a rozpočet na lekce

Přemýšlíte-li o tom, že se poprvé začnete učit hrát na housle, možná vás zajímá, kdy je nejlepší věk, kdy se do toho pustit. Do značné míry je to otázka osobních preferencí a ochoty věnovat potřebný čas cvičení a soustředění. Vzhledem k tomu, že tento konkrétní nástroj je poměrně křehký a vyžaduje určitou míru jemné motoriky, doporučuje se, aby dětem bylo v době, kdy začnou hrát, alespoň 6 let a mohou samostatně držet housle.

Dospělí, kteří mají zájem naučit se hrát na housle, mohou začít hrát v každém věku - nikdy není pozdě naučit se nové dovednosti, a čím dříve začnete, tím dříve zažijete pocit úspěchu, který přichází s rozvojem vašich dovedností. Věk není při učení se na žádný hudební nástroj rozhodující a pro výuku hry na housle neexistuje žádná horní hranice. S motivací a odhodláním pravidelně cvičit mohou i dospělí dělat stejné pokroky a zažívat tak radost ze hry na housle.

Když se začínáte učit hrát na housle, je důležité najít správného učitele. Dobrý učitel by měl být schopen porozumět vašim potřebám a poskytnout vám během výuky správné vedení a podporu. Proto je důležité najít učitele, který má nejen zkušenosti s výukou studentů vaší úrovně, ale který také rozumí vašemu způsobu učení a dokáže přizpůsobit svou výuku a výukové metody vašim potřebám a poskytnout individuální péči. Měl by být schopen poskytovat vám zpětnou vazbu způsobem, který vás bude motivovat, udrží váš zájem, opravit případné chyby v technice a pomoci vám stanovit cíle pro výuku.

Dobrý učitel nebo korepetitor vám také bude schopen poradit s repertoárem a představit vám různé hudebními styly. To vám pomůže rozvinout váš hudební vkus a prozkoumat celý hudební svět. Měl by vám také pomoci pochopit základy hudební teorie a naučit vás číst noty, pokud je to něco, co se chcete naučit.

Pokud se chcete hře na housle věnovat profesionálně, je dobré mít učitele, který má dobré znalosti a zkušenosti a kontakty na místní hudební scénu, což vám může otevřít možnosti vystupování a spolupráci s dalšími hudebníky.

Kde najdu dobrého učitele houslí nebo korepetitora?

Při hledání učitele nebo korepetitora houslí může být užitečné požádat o doporučení kamarádů, kteří již lekce absolvovali, nebo využít online platformy pro vyhledávání lektorů ve vašem okolí. Skvělým způsobem mohou být také online výukové platformy. K vyhledání učitele, bez ohledu na místo, kde se nachází. Online lekce houslí umožňují větší flexibilitu a lepší přístup k výuce a možnost učit se vlastním tempem z pohodlí domova. Abyste se ujistili, že jste našli vhodného učitele, který odpovídá vašim potřebám a preferencím, nezapomeňte se zeptat na styl výuky, zkušenosti a kvalifikaci všech potenciálních učitelů se kterými budete hovořit.

Pokud chcete najít osobní lekce, učitele nebo doučovatele v blízkosti místa, kde žijete, můžete si je můžete najít také online - některé vzdělávací platformy nabízejí možnost vyhledávat místní nabídky, například lekce houslí v Praze, lekce houslí v Brně, učitel houslí v Olomouci, nebo učitel houslí v Plzni.

Při zvažování potenciálního učitele houslí nebo korepetitora je důležité se ujistit, že že se pro vás a vaše potřeby hodí. Zde je několik otázek, které byste mu nebo jí mohli položit:

Vyžádejte si od něj následující informace:
 • Jaký je váš styl?
 • Jaké jsou vaše zkušenosti s výukou? Jak dlouho vyučujete hru na housle?
 • Jak často vyučujete hru na housle?

 • Jak přistupujete k výuce a jaké metody používáte, abyste studentům pomohl/a při učení?
 • Můžete poskytnout reference nebo posudky od předchozích studentů nebo jejich rodičů?
 • Jaká je vaše dostupnost? Jak často nabízíte výuku?
 • Jaká je vaše sazba? Kolik si účtujete za lekce a co to zahrnuje (zahrnuje to např. zapůjčení nástroje)? Nabízíte studentskou slevu nebo zvýhodněné balíčky lekcí?
 • Jak řešíte zrušení lekce?
 • Máte zkušenosti s výukou určitých technik nebo specifických hudebních stylů? Máte zkušenost s vedením různých věkových skupin? (např. děti, dospělí, začátečníci)?

Je také dobré absolvovat s učitelem zkušební lekci, abyste zjistili, zda vám jeho výuka vyhovuje a zda je pro vás vhodný.

Kolik stojí výuka hry na housle?

Cena výuky hry na housle se může lišit v závislosti na řadě faktorů, včetně místa, zkušenostech a kvalifikaci učitele a také na tom, zda lekce probíhají osobně nebo online.

Zpravidla jsou hodinové sazby za soukromé lekce houslí s profesionálním učitelem přibližně od 1000 do 2500 korun za hodinu. Jsou dražší než lekce online nebo doučování, ale zároveň vám poskytnou solidní základ pro učení v dlouhodobém horizontu. V některých případech můžete získat lepší cenu, pokud se přihlásíte na dlouhodobější balíčky lekcí nebo na studentské slevy, pokud splňujete podmínky. Zeptejte se svého učitele, zda má na webových stránkách další způsoby platby za lekce.

Online lekce houslí nebo doučování mohou být často cenově dostupnější než profesionální lekce houslí a jejich cena se pohybuje od 500 do 2000 korun za lekci. Výhodou využití doučování nebo výuky online je to, že vám umožňuje flexibilitu učit se vlastním tempem a přizpůsobit se svému dennímu rozvrhu. Pokud nemáte čas chodit do hodiny během dne, můžete se učit prostřednictvím online kurzů kdykoli a přizpůsobit si proces učení svému vlastnímu životu.

Je třeba také zmínit, že někteří učitelé nabízejí skupinové lekce, které mohou být cenově dostupnější, zejména pro začátečníky. Také některá komunitní centra, školy a hudební vzdělávací programy mohou nabízet levné lekce houslí pro děti i dospělé.

Cena výuky hry na housle závisí na mnoha faktorech, proto je dobré si udělat průzkum a najít učitele a vzdělávací balíček, který bude vyhovovat vašemu rozpočtu, preferencím a potřebám. potřebám.

Hledání ideálních houslí: faktory, které je třeba zvážit, a otázky, které si je třeba položit před nákupem

Když jste připraveni začít se učit hrát na housle, je velmi důležité vybrat si nástroj, který má správnou velikost pro váš typ postavy. Příliš velké nebo příliš malé housle mohou vést k nepohodlí a ztěžovat hraní, což zhorší celkový proces učení. Chcete-li najít správnou velikost, je nejlepší poradit se s učitelem nebo korepetitorem nebo se zeptat odborníka v obchodě s houslemi, abyste se ujistili, že jste našli housle, které vám vyhovují. Učitel vám také může pomoci seřídit struny a naladit nástroj, což je klíčové pro vytvoření dobrého zvuku a předejdete tak nepříjemným pocitům při hře.

Kromě samotných houslí budete potřebovat také smyčec a pavouka (ramenní opěrku). Ty jsou nezbytné pro pohodlnou a správnou hru na housle, protože smyčec se používá k hraní na struny a k ovládání strun zatímco pavouk slouží k umístění houslí na rameni.

Když si chcete koupit své první housle, nemusíte si kupovat ten nejdražší nástroj. Vyplatí se investovat do kvalitních houslí, které vyhovují vašim potřebám a existuje spousta cenově dostupných možností. Před nákupem je dobré požádat o radu učitele nebo zkušeného houslaře, který vám pomůže najít vhodný nástroj. Pokud si nejste jisti, zda chcete do houslí investovat velké peníze, než si je vyzkoušíte, můžete si je půjčit v hudební škole nebo v obchodě s hudebninami - požádejte o radu svého učitele.

Níže jsme pro vás připravili 5 základních otázek, které byste si měli položit při koupi svých prvních houslí:

 • Jaký je původ houslí? Jsou ručně vyráběné houslařem, nebo se vyrábějí sériově?"
 • Jaký druh dřeva byl použit k výrobě houslí? Housle vyšší kvality jsou obvykle vyrobeny ze smrku a javoru.
 • Jak staré jsou housle? Bylo něco opravováno nebo restaurováno?
 • Je součástí i pouzdro, smyčec a pavouk?
 • Je možné housle vrátit a vztahuje se na ně záruka?

8 základních rad pro správnou péči o housle

Jakmile si housle pořídíte, nezapomeňte se o ně řádně starat, uchovávat je v bezpečném prostředí a pravidelně je udržujte. Péče o housle je velmi důležitá, abyste je udrželi v dobrém stavu a nadále správně fungovaly. Zde je několik tipů, které vám pomohou při péči o ně:

 • Když housle nepoužíváte, uchovávejte je v pouzdře. Nejlepší je pevné pouzdro, protože poskytuje největší ochranu.
 • Pravidelně housle kontrolujte, zda jsou naladěné, a podle potřeby je seřiďte. Ladička nebo elektronická ladička vám pomůže housle dokonale naladit. Pokud nevíte, jak je naladit sami, zeptejte se svého učitele nebo v obchodě, kde jste housle koupili.
 • Pravidelně čistěte struny a smyčec. Chcete-li odstranit prach ze strun a smyčce použijte měkký hadřík.
 • Udržujte struny napnuté a v dobrém stavu. Příliš volné nebo příliš dlouhé struny mohou ovlivnit zvuk houslí.
 • Každých několik let nechte své housle odborně zkontrolovat a opravit u houslaře.

Dodržováním těchto opatření můžete zajistit, že vaše housle zůstanou v dobrém stavu a budou krásně hrát po mnoho dalších let.

Jak správně držet housle pro optimální zvuk a pohodlí

Základem správné hry je naučit se správně držet a uchopit housle a smyčec. Správné držení těla vám pomůže hrát pohodlně a vyhnout se nepříjemnému napětí při cvičení a zraněním - to je důležité zejména v době, kdy se teprve začínáte učit, protože na začátku je těžší posoudit, zda housle držíte správně, či nikoliv.

Níže najdete základní kroky pro správné držení houslí:

 • Stůjte rovně a levé rameno mějte uvolněné.
 • Uchopte housle levou rukou a krk houslí umístěte mezi palec a první prst.
 • Přiložte si housle k čelisti a umístěte je tak, aby byly na krku a rameni v rovnováze.
 • Uchopte smyčec pravou rukou pomocí palce a prvních dvou prstů. Palec by měl být na spodní straně smyčce poblíž žabky a první dva prsty by měly být na na horní straně.
 • Udržujte ruce uvolněné a blízko u těla.
 • Nastavte polohu houslí a smyčce podle potřeby tak, abyste mohli volně pohybovat prsty a aby zvuk, který vydáváte, byl čistý.

Je důležité cvičit správné držení houslí a požádat učitele o radu, abyste se ujistili, že housle držíte správně. Jak budete postupovat, získáte cit pro to, co vám vyhovuje a co ne, takže se nebojte při cvičení upravit svou polohu.

Rozvoj techniky: Umístění prstů a technika hry

Cvičení na otevřených strunách je skvělý způsob, jak začít se základními technikami. Otevřené struny jsou struny, na které hrajete bez stlačení hmatníku. Při hře na otevřené struny se naučíte názvy strun, vztah mezi smyčcem a strunami, správnou rychlost a úhel smyčce a také různé úhozy smyčce - to je základ pro pokročilejší techniky.

Při dalším učení je třeba zvládnout správné umístění prstů a základní techniky hry, jako např. legato a staccato. Legato v hudbě označuje plynulý a souvislý způsob hry, kdežto staccato je krátký a oddělený způsob hry.

Při hře na housle legato se noty hrají plynule a nepřetržitě, bez pauzy nebo přerušení. K vytvoření plynulého zvuku se používá smyčec, který hraje po strunách, místo toho, aby se zastavil a začal znovu s dalším tónem.

Naopak při staccatové hře jsou noty hrány krátce a odděleně, s jasnou přestávkou mezi nimi. Smyčec se používá k rychlému hraní jednotlivých not s výraznými rozestupy mezi jednotlivými notami. Tím vzniká ostrý a jasný zvuk, který se liší od plynulého zvuku legata.

Obě techniky, legato i staccato, jsou pro houslistu důležité, protože se používají v různých situacích. a mohou zpestřit vystoupení.

Správné rozmístění prstů umožňuje hrát různé tóny s lehkostí a přesností, zatímco. legato a staccato jsou základními kameny pro pokročilejší techniky hry.

S postupem času se naučíte pokročilejší techniky, jako je tremolo, spiccato a martele. Tyto techniky vám poskytnou větší kontrolu nad zvukem a výrazností vaší hry.

Techniky tremolo, spiccato a martele jsou následující:

 • Tremolo je technika, při které hráč rychle opakuje jeden tón nebo sekvenci tónů, aby se tak vytvořit efekt vibrata.
 • Spiccato je technika, při níž hráč odráží smyčcem od strun, aby vytvořil efekt. staccato zvuk.
 • Martele je smyčcová technika, při níž hráč silně udeří smyčcem do strun, akcentovaným způsobem, aby vytvořil ostrý, jasný zvuk.

Zvyšte své dovednosti: vibrato, posun a obouruční hra

Jakmile se stanete ve hře na housle zběhlejšími, osvojíte si složitější techniky, jako je vibrato, posun a obouruč. Tyto techniky vám umožní hrát složitější skladby a vyjádřit svůj vlastní hudební styl.

Vibrato je technika, která zvuku houslí dodává výraznost a teplejší tóny. Je to vlastně mírný pohyb prstů levé ruky po hmatníku, který vytváří pulzující efekt. K jejímu zvládnutí potřebujete cvičit, ale pokud se jej naučíte provádět správně, může vaší hře dodat velkou hloubku.

Shifting je technika pohybu mezi různými polohami na hmatníku. Tato technika vám umožňuje hrát v houslích různé rozsahy a otevírá vám širší škálu tónů, kterými můžete hrát.

Double fingerpicking je hraní dvou tónů na housle současně, které může vaši hru učinit zajímavější a složitější. Jedná se o pokročilejší techniku, ale po jejím zvládnutí může vašim vystoupením otevřít nové možnosti.

Při práci na těchto pokročilejších technikách je důležité pamatovat na trpělivost a důslednost. Na zvládnutí těchto technik je zapotřebí čas a praxe, ale s odhodláním a pod vedením svého učitele se vám budou líbit a vnesete tak do hry výraz a komplexnost.

Závěr: užijte si to

Naučit se hrát na housle je cesta, která vyžaduje čas, cvik a trpělivost, ale může být také velice obohacující a příjemnou zkušeností. Se správným nástrojem, učitelem, motivací a cvičením se můžete stát zkušenými hráči na housle. Nezapomeňte si tento proces užívat, nespěchat a být trpěliví.

Při dalším učení a zdokonalování nezapomeňte oslavovat své úspěchy, i když jsou malé. Sledujte své pokroky, stanovte si cíle a odměny a užívejte si pocit úspěchu z učení se písní, hrání pokročilejších technik a z rozvíjení vlastního hudebního Happy učení!