Naučte se hrát na flétnu: Tipy, triky a vše, co potřebujete vědět

Naučte se hrát na flétnu: Tipy, triky a vše, co potřebujete vědět

Publikováno: 14. 10. 2023 Autor: Juraj S.

Průvodce pro začátečníky, kteří se chtějí naučit hrát na flétnu. Jak na flétnu: Technika, učitelé, náklady a další informace

.
"Musí to [flétna] být vášeň - stejně důležitá jako voda, kterou pijete, nebo chléb, který jíte."
- Francouzský flétnista Jean-Pierre Rampal

Při učení se hře na flétnu je důležitá správná technika, cílevědomé cvičení, dobrá hudební průprava a hudební sluch. Než přejdete k pokročilejším technikám, je nezbytné začít se základy, jako je správná technika hry, držení těla, ovládání dechu a umístění prstů.

Pro rozvoj dobré techniky a vybudování pevných základů je nezbytné pravidelné cvičení s dobrým učitelem. I když to yžaduje čas a trpělivost, odměnou je zvládnutí flétny a tostojí za námahu.

Flétna pochází ze skupiny dřevěných dechových nástrojů, které vydávají zvuk vibrováním vzduchu, který se v nich nachází. Je to jeden z nejstarších nástrojů na světě a jeho historii lze datovat až do starověkých civilizací, jako je Egypt, Řecko a Čína.

Moderní flétna je příčný nástroj, což znamená, že ji hudebník při hře drží ve vodorovné poloze. Má otevřenou trubku s řadou otvorů pro prsty a náustek. Hudebník fouká do náustku a zakrýváním a odkrýváním prstových otvorů vytváří různé tóny. Existuje však mnoho typů fléten. Když se rozhodnete naučit se hrát na tento nástroj, je třeba se nejprve rozhodnout, s jakou flétnou chcete začít. Níže se budeme věnovat různým typům fléten, jejich charakteristikám a jejich použití.

Poznejte různé typy fléten: od příčné po zobcovou

Flétny se skládají z tenké kovové nebo dřevěné trubice s otvory po celé délce. Když hráč fouká do náustku flétny, vzduch směřuje přes ostrou hranu a vytváří vibrace, které produkují zvuk. Existuje mnoho různých typů fléten, z nichž každá má jedinečné vlastnosti a použití.

Obecně se flétny dělí do dvou kategorií, které jsou definovány především způsobem, jakým hráč na flétnu hraje: flétny s bočním foukáním a flétny s koncovým foukáním - známé také jako příčné a zobcové flétny.

Boční flétny (příčně foukané)

Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře. Náustek nebo otvor, kterým hráč vhání vzduch, se nachází po straně nástroje. Nejběžnějšími typy příčných fléten jsou západní koncertní flétna, altová flétna a pikola.

Některé z nejběžnějších a nejoblíbenějších typů příčných fléten jsou následující:

 • Západní koncertní flétna: Standardní kovová nebo postříbřená flétna, která se drží vodorovně a má rozsah přibližně tři oktávy. Menší a výše položená verze koncertní flétny, která je často používá v orchestrální hudbě
 • Altová flétna: Větší a nižší verze koncertní flétny, vyrobená z postříbřeného kovu a často používaná v orchestrální hudbě
 • Basová flétna: Ještě větší a nižší verze koncertní flétny, která se také používaná v orchestrální hudbě

Všechny tyto flétny jsou považovány za moderní a vyvinuly se z původních příčných fléten bez klíče a běžně se používají v orchestrech a kapelách.

Flétny s klíčem (zobcové flétny)

Koncová flétna se drží ve vzpřímené poloze. Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů.

Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači. Tyto flétny jsou často vyrobeny ze dřeva nebo bambusu a drží se ve svislé poloze. Obvykle mají omezenější rozsah a jinou kvalitu tónu než flétny foukané ze strany.

 • Původní americká flétna: Tradiční dřevěná flétna, kterou používají původní obyvatele Ameriky.
 • Čínská flétna xiao: Tradiční bambusová flétna používaná v čínské hudbě.
 • Japonská šakuhači: Tradiční bambusová flétna používaná v japonské hudbě.
 • Anasazská flétna: Tradiční dřevěná flétna používaná ve starověkých Pueblech pro americkém jihozápadě.
 • Indská flétna: Tradiční bambusová flétna používaná v jihoamerické hudbě.
 • Indická flétna bansuri: Tradiční bambusová flétna používaná v indské hudbě.
 • Irská flétna: Dřevěná flétna používaná v tradiční irské hudbě.
 • Nigerijská flétna: Flétna, která se tradiční nigerijské hudbě.
 • Arabská flétna nay: Tradiční rákosová flétna používaná v arabské hudbě.
 • Perská flétna ney: Tradiční rákosová flétna používaná v perské hudbě.

Většina těchto fléten má omezenější rozsah a jinou kvalitu tónu než flétny s bočním foukáním a často se používají v lidové a tradiční hudbě.

Optimální doba, kdy se začít učit hrát na flétnu: tipy pro začátečníky

Jakmile se rozhodnete, na jaký typ flétny se chcete učit, možná vás napadne otázka, kdy je nejlepší věk, nebo období, kdy se učit. Nejlepší doba, kdy se začít učit hrát na flétnu, je, když jste připraveni a motivováni.

Začít v mladém věku může mít své výhody, protože děti mají tendenci si hru na flétnu osvojit rychleji, jako všechny nové dovednosti. Díky menším rukám, děti snáze dosáhnou na otvory při hraní a hudební nástroj může výrazně podpořit rozvoj jemné motoriky. Kromě toho mohou být při učení se novým věcem více praktické. Osvojováním nových dovedností, mohou být mladší žáci vnímavější a mají více času věnovat se cvičení.

Nikdy však není pozdě, pokud máte motivaci a odhodlání. I když jste dospělí a nikdy předtím jste na žádný nástroj nehráli, můžete se to naučit také.Studie prokázaly, že hra na hudební nástroj může mít pro dospělé mnoho výhod, jako např. snižuje stres, zlepšuje paměť a celkové kognitivní funkce.

Jak najít ideálního učitele hry na flétnu: Tipy a triky pro začátečníky

Když se chcete naučit hrát na flétnu, klíčem k úspěšnému začátku je dobrý učitel nebo korepetitor. Vždy je dobré zeptat se přátel a rodiny, zda ve vašem okolí neznají někoho, kdo by vám pomohl najít renomovaného učitele flétny ve vašem okolí. Pokud nemůžete najít učitele na základě doporučení, můžete se podívat na internetové seznamy nebo vyhledat učitele na různých internetových stránkách a online vzdělávacích platformách.

Důležité je najít učitele, který je trpělivý a dokáže přizpůsobit svůj styl výuky vašemu zájmu a preferovanému stylu učení. Někteří lidé se lépe učí prostřednictvím vizuálního pomůcek, zatímco jiní se mohou raději učit opakováním. Dobrý učitel bude schopen přizpůsobit své metody výuky tak, aby co nejlépe vyhovovaly vašim potřebám.

Tady je 10 otázek, které byste měli položit potenciálnímu učiteli flétny:

 • Jaké máte zkušenosti a kvalifikaci jako učitel flétny?
 • Jaké jsou vaše znalosti a dovednosti v oboru hry na flétnu?
 • Jak strukturujete své lekce?
 • Jak pomáháte studentům stanovit a dosáhnout cíle?
 • Můžete uvést příklad studenta, kterého jste úspěšně naučil hrát na flétnu a jaké techniky jste použil, abyste mu pomohl se zlepšit?
 • Jak přizpůsobujete svůj styl výuky různým stylům učení a úrovním dovedností?
 • Můžete mi říci něco o svém přístupu k výuce hudební teorie a tréninku sluchu?
 • Vyhovuje vám výuka studentů všech věkových kategorií a úrovní dovedností?
 • Jak udržujete motivaci a zapojení studentů během vyučovacího procesu?
 • Kdy byste mě mohl/a učit?
 • Máte reference nebo posudky od bývalých nebo současných studentů?

Pokládáním těchto otázek získáte lepší představu o kvalifikaci učitele, jeho stylu výuky a přístupu k pomoci studentům dosáhnout jejich cíle. Získáte také představu o tom, jak se učitel přizpůsobuje různým stylům učení a úrovním dovedností a jak pomáhá studentům udržet motivaci. Kromě toho se dozvíte, kdy je učitel k dispozici, jaké jsou možnosti pro výuku, kterou nabízí. Nakonec je ale nejdůležitějším aspektem hledání učitele skutečnost, že se u něj cítíte dobře a máte pocit uspokojení z výuky.

Pokud chcete najít soukromé lekce hry na flétnu, učitele nebo korepetitory ve svém okolí, můžete je najít také online - některé vzdělávací platformy nabízejí možnost vyhledat nabídky podle místa, například výuka hry na flétnu v Pardubicích, výuka hry na flétnu v Brně, výuka hry na flétnu v Praze, učitel flétny v Ostřave nebo učitel flétny v Hradci Králové.

Cena výuky hry na flétnu: s čím počítat

Cena výuky hry na flétnu se může lišit v závislosti na místě, kde se nacházíte, a na učiteli, kterého si vyberete. V průměru můžete očekávat, že za hodinovou lekci zaplatíte od 350 do 1800 korun. Někteří učitelé mohou také nabízet balíčky za zvýhodněnou cenu, nebo mohou navíc nabízet online lekce a možnosti dálkového studia, které mohou být cenově dostupnější.

Je důležité si uvědomit, že cena lekcí by neměla být jediným faktorem při výběru učitele. Dražší učitel může mít více zkušeností a lepší pověst a v konečném důsledku může být lepší investicí do vašeho hudebního vzdělání. Zvažte své vzdělávací cíle a to, jak chcete rychle pokročit - profesionální flétnista vám bude schopen pomoci udržet si stálou křivku učení a pomůže vám dosáhnout vašich cílů, ale na druhou stranu bude také dražší než v případě, že jste samouk.

Výběr správné flétny: Průvodce začátečníka studentskými a profesionálními modely

Při výběru flétny je vaším prvním úkolem rozhodnout se, na jaký typ flétny se chcete naučit. Proto je důležité zvážit úroveň vašich dovedností a rozpočet. Studentské flétny jsou skvělou volbou pro začátečníky, protože jsou cenově dostupné a odolné. Tyto flétny jsou vyrobeny z levnějších materiálů, jako je nikl-stříbro nebo plast, a jsou navrženy tak, aby vydržely opotřebení při pravidelnému používání.

Když se ve hře zlepšíte, můžete zvážit přechod na profesionálnější model.

Profesionální flétny jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů, jako je stříbro nebo kov, a jsou odolné proti poškození. Jsou navrženy tak, aby vydávaly složitější a jemnější zvuk. Tyto flétny však mohou být poměrně drahé, proto je důležité před nákupem zvážit svůj rozpočet.

Při nákupu flétny si položte několik důležitých otázek:

 • O jaký typ flétny se jedná (nástroj pro začátečníka, středně pokročilá, profesionální)?
 • Jaká je vaše flétna?
 • Z jakého materiálu je flétna vyrobena?
 • Jaká je značka a model flétny?
 • Je flétna nová nebo použitá?
 • Je flétna dodávána s pouzdrem a příslušenstvím na čištění?
 • Může být flétna před zakoupením vyzkoušena?
 • Jsou s ní nějaké problémy nebo bylo na ní něco opravováno?"
 • Jak lze flétnu vrátit a vztahuje se na ni záruka?

Základy: první kroky, které se musíte naučit při hře na flétnu

První věc, kterou se musíte naučit, je správné držení a nastavení flétny. Dále se naučíte, jak vytvářet zvuk foukáním do flétny a pomocí prstů zakrývat a odkrývat otvory. To vám pomůže naučit se tvořit různé tóny a číst noty. Je důležité, abyste věnovali čas nácviku těchto základních dovedností než přejdete k pokročilejším technikám.

Naučíte se také, jak správně dýchat při hře na flétnu, protože správná technika je nezbytná pro dosažení čistého a konzistentního zvuku. Učitel vám poradí, jak na to. Jednoduché cvičení, které vám pomůže rozvíjet techniku dýchání je například foukání do brčka nebo foukání bublin do vody. Kromě toho byste měli vždy cvičit se správným držením těla, protože správné držení těla usnadňuje hru a také snižuje riziko zranění.

Jakmile se cítíte připraveni začít hrát, postupujte podle následujících kroků pro nalezení správného držení těla a techniky hry na příčné, západní koncertní flétně:

 • Stůjte vzpřímeně s nohama na šířku ramen a rovnoměrným rozložením váhy.
 • Levou rukou uchopte tělo flétny v blízkosti kláves. Flétna by měla být mírně nakloněná nahoru.
 • Pravou rukou uchopte horní část flétny, palec položte na zadní stranu flétny a prsty položte na přední stranu.
 • Držte lokty u těla a ruce uvolněné.
 • Přibližte otvor náustku, kterým foukáte vzduch, k ústům. Flétna by měla být rovnoběžně s vašimi rty.
 • Držte hlavu a krk rovně a ramena uvolněné.

Důležité je být trpělivý a pravidelným cvičením pracovat na správném držení těla a technice. Získání citu může trvat delší dobu, ale důsledným cvičením zlepšíte své dovednosti. Pokud si nejste jisti, zda máte správné držení těla nebo techniku, obraťte se na učitele nebo se podívejte na online výukové programy, kde se dozvíte více o správné technice?

Zpočátku se může zdát obtížné vycítit, zda stojíte a držíte flétnu správně.

Buďte však trpěliví a nebojte se průběžně upravovat svůj postoj, držení těla a polohu flétny. Možná se vám to nepodaří na první pokus, proto cvičte tak dlouho, dokud nebudete schopni zaujmout polohu a držet flétnu automaticky.

Správná péče o flétnu: Jak udržet nástroj v co nejlepším stavu

Správná péče o flétnu je nezbytná k tomu, aby byla flétna v dobrém stavu a produkovala čistý, kvalitní zvuk a konzistentní zvuk. Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste zajistili, že bude o vaši flétnu dobře postaráno.

Dobře se o svou flétnu starejte:

 • Po každém použití flétnu vyčistěte. Používejte čisticí tyčinku nebo malý kartáček k odstranění nečistot nebo vlhkosti z vnitřku flétny. K čištění povrchu použijte leštící hadřík.
 • Flétnu skladujte na bezpečném místě. Pokud flétnu nepoužíváte, uložte ji do pevného pouzdra a nevystavujte ji extrémním teplotám nebo vlhkosti.
 • Pravidelně nechávejte flétnu servisovat u odborníka. Odborník může zkontrolovat případné problémy a provést potřebné opravy nebo seřízení.
 • Používejte správný typ čisticích prostředků. Používejte pouze čisticí prostředky vyrobené speciálně pro váš typ flétny a vyhněte se používání chemikálií nebo agresivních čistících prostředků.

Jen tak můžete zajistit, že vaše flétna zůstane v dobrém stavu a bude produkovat čistý a konzistentní zvuk. Pravidelná údržba a péče navíc může prodloužit životnost vaší flétny a chránit tak vaši investici.

Všeobecně řečeno, správná péče o flétnu je nezbytná k zajištění toho, aby vaše flétna byla v pořádku. A měla dobrý stav, čistý a konzistentní zvuk a dlouhou životnost. Dodržováním těchto kroků a péči o stav vašeho nástroje si můžete zajistit, že vás hra na flétnu bude těšit po mnoho let.

Závěr: Tvrdá práce se vyplatí

Závěrem lze říci, že učení se hře na flétnu může být zábavný a přínosný zážitek, ale vyžaduje to čas a odhodlání. Hledáním dobrého učitele, výběrem správného nástroje a soustavným cvičením můžete rozvíjet své dovednosti a užívat si krásy hudby.

Nezapomeňte se o svou flétnu starat a užívat si proces učení. Šťastné učení!