Jak rozpoznat individuální potřeby studentů a přizpůsobit jim výuku

Jak rozpoznat individuální potřeby studentů a přizpůsobit jim výuku

Publikováno: 27. 11. 2024 Autor: Renata S.

Jedna z nejdůležitějších věcí učení je přístup ke každému studentovi jako k jedinečné osobnosti s individuálními potřebami. Přístup, který funguje na všechny, neexistuje, a to mě na práci učitelky naplňuje – každý den je jiný, každá hodina je jiná a pokaždé je to výzva, jak se co nejlépe přizpůsobit.

První seznámení

Na první lekci se vždy snažím zjistit co nejvíce informací o dosavadním průběhu studia, student mi poví o jeho silných i slabých stránkách a také, jakou má motivaci. To mi pomáhá pochopit, na čem budeme muset zapracovat a také zjišťuji, co ho může brzdit. Často se také ptám na jeho cíle a na to, v čem by se chtěl zlepšit. Čím víc informací zjistím na začátku, tím pravděpodobněji budeme úspěšní v naplnění jeho cílů.

Pozorování během lekcí

Během doučování sleduji, jak student reaguje na různé výukové metody – některým vyhovuje spojování, někteří se více naučí doplňováním atd. Na základě toho pak přizpůsobuji svůj přístup a volím aktivity, které studentovi nejvíce vyhovují. Pokud například vidím, že student ztrácí pozornost při nějaké aktivitě, změním typ aktivity, aby student zůstal soustředěný. Je důležité mít v zásobě spoustu aktivit, které můžeme k danému tématu použít.

Pravidelná zpětná vazba a sebereflexe

Na konci každé lekce shrnu pokroky každého studenta, zároveň se ptám, jak to cítí on sám. Hodnotíme, co mu pomáhá a zjišťujeme, kde potřebuje ještě více podpory. Také se snažím vyzdvihnout, že každý pokrok (i ten nejmenší) je krokem vpřed. Tato reflexe je důležitá pro další rozvoj žáka a pro jeho motivaci.

Podpora v sebedůvěře a motivaci  

Poměrně často se stává, že studenti jsou z určité látky nebo předmětu vystresovaní či si nevěří. To pak vede k tomu, že nepodávají takové výkony, jakých by byli schopni, protože je stres omezuje. Dávám si za cíl předat znalosti, ale zároveň studenty podpořit, zvýšit jim sebedůvěru, aby se mohli učit a podávat ve škole výkony s větší jistotou. Například začínáme jednoduššími úkoly, které si postupně ztěžujeme, aby měl student pocit úspěchu hned od začátku. Každý pokrok se musí pochválit, vede to k větší motivaci a sebedůvěře. 

Největší odměnou je pro mě zpětná vazba, že se studentům začalo více dařit, mají větší radost z učení a také si více věří. Věřím, že je to i díky individuálnímu přístupu, který mi umožňuje opravdu poznat jejich potřeby a cíle. Díky tomu vnímám, že moje práce má skutečný smysl. Domnívám se, že každý doučovatel se snaží přizpůsobit potřebám svých studentů, obzvlášť pokud je zároveň i učitelem, jako jsem já.