Mentorské dovednosti na popředí požadavků na trhu práce

Mentorské dovednosti na popředí požadavků na trhu práce

Publikováno: 6. 5. 2019 Autor: Daniela J.

Mnohé pracovní pozice, jak je nyní známe, nebudou za pár let v České republice realitou. Zaměstnavatelé upozorňují, že na popředí požadavků na zaměstnance budou nejen dovednosti v oblasti IT, ale také mentoring a umění komunikace. Obecně lze říci, že zaměstnavatel ocení volnočasové aktivity kandidáta. Jinými slovy při hledání práce může výrazně pomoci fakt, že jste se za studentských let nebo v období nezaměstnanosti věnovali doučování.

Podle údajů Světového ekonomického fóra je do roku 2022 nutné, aby se 54 % současných zaměstnanců rekvalifikovalo. Více než třetina z nich bude muset absolvovat školení trvající více než 6 měsíců, 9% z nich musí absolvovat školení v délce jednoho roku, 10% lidí musí nabýt nové schopnosti a dovednosti školeními a rozličnými kurzy po dobu více než jednoho roku. Analytické myšlení a inovativnost budou v příštích letech na trhu práce tou nejžádanější dovedností.

Zaměstnavatelé však budou vyžadovat od zaměstnanců i kreativitu, originalitu a kritické myšlení. Do popředí se dostává také flexibilita a umění komplexně řešit problémy. A proto je důležité, aby si člověk sám vyzkoušel různé typy mentoringu. Praxe a dovednosti získané při doučování jsou obrovskou výhodou. Člověk získá nejen lepší předpoklady pro zvládání stresových situací, ale také schopnost pracovat samostatně a dobře si organizovat čas a pracovní úlohy.

V rámci východní a střední Evropy budou do roku 2022 stále více žádané pozice jako datový analytik, specialista na robotické stroje, inženýr, vývojář softwaru a aplikací či specialista na sociální sítě. Výhodu budou mít také kandidáti, kteří se cíleně samovzdělávají, učí se používat nové softwarové programy či se zdokonalují v cizích jazycích. Zaměstnavatelé chtějí od pracovníků vysokou motivaci, cílevědomost, loajalitu, ale také smysl pro detail. Očekává se, že se bude měnit i druh pracovního poměru. Právě ten trvalý nebude už tak běžný, přičemž do popředí se bude dostávat práce na dobu určitou či freelancing.

Podle odborníků budou předchozí zkušenosti v oblasti vzdělávání, doučování a mentoringu do budoucna velkým plusem. Velmi důležitým se stává chuť se dále vzdělávat, umění komunikace a schopnost dobře a efektivně zprostředkovat informace, znalosti a dovednosti.