Jak se nejlépe připravit na pracovní pohovor?

Jak se nejlépe připravit na pracovní pohovor?

Publikováno: 3. 6. 2019 Autor: Daniela J.

Během pracovního pohovoru potřebuje Váš budoucí zaměstnavatel zjistit, jaké jsou Vaše schopnosti, znalosti, a také jak byste dokázali zapadnout do současného pracovního kolektivu. Před samotným pohovorem byste se měli vždy aadekvátně připravit. Nenechte nic náhodě.

Je třeba začít se správně napsaným životopisem. Nemusí být dlouhý, právě naopak. Stačí jedna strana dosavadních zkušeností s jejich krátkým popisem. Nic ale nevynechejte, každá pracovní zkušenost může personalistovi pomoci při rozhodování, koho z množství uchazečů pozve na pohovor.

Před pohovorem se věnujete shromažďování základních informací o zaměstnavateli, jak dlouho působí na trhu a na co se zaměřuje. Dobré je také vědět o dění ve firmě a mít celkový přehled o daném sektoru.

Pokud máte o pozici opravdu zájem, uvědomte si, že o zajímavé pracovní pozice je dnes velká konkurence, a že je důležité se umět dobře prodat. Šanci na reparát nedostanete.

Zejména mladší uchazeči mají někdy ne zcela opodstatněné požadavky. Čili nepoměr mezi tím, co sami nabízejí a co požadují za mzdu. Ve většině zemí EU je povinné zveřejňovat na pracovních inzerátech výši mzdy. Uchazeč o zaměstnání tak získává komplexnější informaci o dané pozici již před pohovorem. Následně má nárok na to, aby byla ona předem daná mzda zakotvena v pracovní smlouvě. Jinými slovy, už před pracovním pohovorem bude uchazeč vědět, kolik může jako zaměstnanec firmy očekávat na výplatní pásce. Při uzavření pracovní smlouvy nesmí zaměstnavatel stanovit nižší základ mzdy, než byla částka zveřejněn v nabídce zaměstnání. Do základu mzdy se nepočítají příplatky za noční práci, přesčasy, práci ve svátek, odměny na konci roku, 13. plat či prémie.

Do budoucna musíte počítat s dramatickými změnami na trhu práce, s kterými jdou ruku v ruce nové požadavky zaměstnavatelů. V následujících letech budeme čelit významnému vlivu automatizace, kdy stroje nahradí mnoho pracovních míst. Podle nejnovějších údajů OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) je ohroženo až 34 % pracovních míst.

Trh práce bude celosvětově vyžadovat více dovedností v oblasti technologií a programování. Mimořádně důležité budou počítačové dovednosti na vyšší úrovni, poroste poptávka po IT specialistech. Zaměstnavatelé však budou požadovat od zaměstnanců i kreativitu, originalitu a kritické myšlení. Velký význam bude mít také flexibilita a dovednost komplexně řešit problémy.