Jak efektivně naučit děti cizí jazyky?

Jak efektivně naučit děti cizí jazyky?

Publikováno: 28. 6. 2019 Autor: Daniela J.

Diskuse o tom, zda, kdy a jak začít u dětí s cizími jazyky, se rozcházejí. Děti vyrůstající přirozeně v dvojjazyčné rodině vnímají dva jazyky jako samozřejmost, zatímco někteří rodiče se obávají, zda to jejich dítě v tak nízkém věku zvládne a "v hlavě se mu to moc nepomíchá".

O výuce dětí existuje mnoho teorií, pravdou však je, že se dítě v nízkém věku mnohem snadněji učí a samotné učení cizího jazyka dítě nepovažuje za učení a povinnost, ale za něco přirozeného. Ve starším věku znalost jazyka jistě ocení, a to jak při studiu, během cestování nebo v práci. A to i když mu to moc zrovna moc nešlo nebo ho to nebavilo.

Jak se děti naučí nejlépe a nejefektivněji cizí jazyk?

Připravili jsme pro vás několik rad, které vás mohou inspirovat. Ideální je, pokud se při učení využije více z níže zmíněných možností.

Cizojazyčná školka

Školka se zaměřením na cizí jazyk je pro děti ideální způsob, jak se jazyk naučit už od brzkého věku. Pomocí každodenních činností a her si přirozeně osvojí jazyk, i když nástup do školky a adaptace může být zpočátku trochu těžší.

Rodiče mluvící cizím jazykem

Pokud nejste rodilý mluvčí nebo neovládáte jazyk alespoň na úrovni C1, není úplně vhodné, aby rodiče na dítě mluvili cizím jazykem. Pravda je, že dítě se dokáže jazyk naučit, pravděpodobně ho ale naučíte i všechny vaše zlozvyky a nedostatky, které jen těžko odnaučí. Podobně je to například i s výslovností a přízvukem, které dítě získá. Výhodu mají dvojjazyčné páry, u nichž každý z rodičů ovládá jiný mateřský jazyk. Takto se dítě dokáže hravě naučit rodný jazyk obou rodičů, a pokud žijí v zahraničí, tak i místní jazyk.

Soukromý učitel

Soukromý učitel je drahá záležitost, ale je vhodnour investicí do budoucna. Ideální je pokud dítě například chodí do cizojazyčné školky a odpoledne se mu 1-2 krát týdně věnuje učitel. Určitě ale platí pravidlo, že všeho s mírou.

Básničky a písničky v cizím jazyku

Zazpívat si písničku nebo říkanku v cizím jazyce může být pro děti zábava. Je to výborná a zábavná vyučovací metoda. Děti se naučí základní slovní zásobu, například zvířátka, barvy a podobně.

Sledování televize v cizím jazyku

Děti milují displeje a obrazovky. Rodiče často děti zaměstnávají tabletem, mobilem nebo televizí, aby v domácnosti stihli udělat to potřebné. Sledování pohádek v cizím jazyce pomůže výrazně k osvojení jazyka. Je mnoho případů, kdy se děti už v nízkém věku naučili cizí jazyk pouze sledováním TV.  Je třeba ale být opatrný, aby si děti nevybudovali na těchto technologiích závislost a netrávili před obrazovkou více času než s kamarády na hřišti.

 

Vzdělávací aplikace

Existuje obrovské množství vzdělávacích aplikací, které dětem pomáhají hravou formou učit se cizí jazyk. Samotná aplikace by měla sloužit pouze jako pomůcka pro zpestření výuky. Nelze předpokládat, že pouze z aplikace se cizí jazyk dítě skutečně naučí. Z uvedených možností je tato možnost pravděpodobně nejméně efektivní.