Domácí úkoly bývají noční můrou mnoha dětí. Jak jim pomoci je úspěšně zvládat?

Domácí úkoly bývají noční můrou mnoha dětí. Jak jim pomoci je úspěšně zvládat?

Publikováno: 7. 8. 2019 Autor: Daniela J.

Těch, kteří domácí úkoly milovali, by se mezi námi hodně nenašlo. Nosit si školu domů a trápit se se slohy, matematickými příklady či chemickými vzorci, nezní velmi zábavně. Existuje však mnoho způsobů, jak dětem dělání úkolů ulehčit a zpříjemnit.

Pravidelný čas

Hlavně ne hned po škole. Po šesti až sedmi vyučovacích hodinách je třeba odpočinek. Jeho formou může být pohybová aktivita či kroužek, při kterém se rozvíjejí fyzické schopnosti. Mysl si odpočine a je připravena na další učení.

Nejlepší je, pokud svému dítěti pomůžete zorganizovat čas tak, aby mělo prostor jak k odpočinku, tak i na plnění domácích úkolů. Nejlépe každý den a přibližně ve stejném čase a intervalech. Jasně, že v pátek odpoledne můžete udělat s učením výjimku, ale nikdy neokládejte studijní povinnosti až na neděli večer.  

Vlastní kancelář

Škola je pro žáky a studenty jako pro dospělé práce. Proto by měli děti mít doma vhodné podmínky pro učení. Stůl a pohodlná židle a místo, kde najdou své knihy, poznámky a ostatní pomůcky, jsou důležitou součástí plnění domácích úkolů. Mysl dítěte si totiž zvykne, že na tomto místě se "pracuje" a okolí ho tak snadno nerozptýlí.

Změna a různorodost je důležitá

Pokud dítě právě vyřešilo matematickou úlohu, nemělo by se hned pustit do příkladu z fyziky. Mezitím se může naučit například pár anglických slovíček nebo si číst poznámky z dějepisu. Je tedy nezbytné střídat přírodní a humanitní předměty, při kterých zapojujeme jiné části mozku a používáme odlišný způsob myšlení.

Dobré je také střídat lehčí a těžší učivo, což je pro každého žáka něco jiného. Mohlo by se totiž stát, že se rychle unaví po pár náročných předmětech po sobě. Oblíbenost dané látky má důležitou roli. Pokud se dítě znechutí po třech předmětech,  které zrovna nemá moc v lásce, těžko bude soustředit na ty příjemnější.

Odměna = motivace

Zejména mladší žáci si ještě dobře neuvědomují nutnost plnění svých povinností. Proto těžko nacházejí motivaci a s tím jim je třeba pomoci. Rodiče často volí nevhodné metody jako třeba čokoládu za diktát nebo chipsy za 10 cizích slovíček. Raději dětem po splnění domácího úkoly dovolte udělat něco, na co se velmi dlouhotěšili nebo se věnujte společné aktivitě. Psychologové mají zajímavé doporučení. Dětem přímo neříkejte, jaká odměna je čeká. Odpověď skryjte například do obálky, kterou si po dokončení úlohy mohou otevřít.