Brali byste celodenní výuku? Toto jsou její výhody a nevýhody

Brali byste celodenní výuku? Toto jsou její výhody a nevýhody

Publikováno: 9. 12. 2019 Autor: Daniela J.

Všechno má svoje pro a proti, a ani proces učení není výjimkou. Ve školství některých zemí nebo na soukromých školách či kurzech se využívá takzvaná „all-day school”. Jestli jste jako většina z nás chodili do školy v ČR, tak si asi těžko dovedete představit celodenní výuku. Nemusí to být ale tak odstrašující, jak se to na první pohled zdá.

Plusy

  • Hurá, mám to za sebou!

Toto by sis určitě řekl po celodenní výuce každý. Člověk je naprosto vyčerpaný, ale odměnou je něco nenahraditelného. Den volna! Možná i několik. Pokud se učíš celý den, stihneš mnohem více, než například jen v dopoledních hodinách. Proto se při takovém typu výuky sice ve třídě vice zapotíš, ale pravděpodobně tě čeká delší víkend.

  • Méně domácích úkolů

Vyučování trvající o pár hodin déle, než jsme běžně zvyklí, dává více času učiteli i žákovi. Dá se tedy předpokládat, že při takových podmínkách děti nedostanou tolik práce na doma. To, co by museli vypočítat, napsat či přečíst doma ve svém pokoji, stihnou ve třídě za pomoci vyučujícího.

  • Učitel pro všechny

Často se stává, že během výuky chybí individuální přístup. Při velkém počtu žáků si učitel nemůže dovolit věnovat se každému zvlášť. "All-day school" by mohla právě tento nedostatek vyřešit.

Mínusy

  • Unavení studenti

Výsledkem mnoha vyučovacích hodin navíc mohou být zívající žáci v lavicích. Pamatujete si, jak těžko jste se na poslední hodině dokázali soustředit? Pokud byste měli být aktivní ještě na dalších třech, asi byste to nezvládli. Otázkou je, zda by v tomto případě pomohlo více dní volna a zda a jak moc se organismus dokáže přizpůsobit danému režimu.

  • Nejde jen o žáky

I učitel je jen člověk. Také má svoji rodinu, záliby a povinnosti, kterým se mimo školu věnuje. Prodloužení vyučovacího času výrazně naruší i jeho každodenní rytmus. Musí všechno nastavit tak, aby mohl být v práci déle.

  • Více hodin = větší náklady

Tato rovnice jednoznačně platí. Nejde jen o platy učitelů, kteří odpracují více hodin či o mzdu nových pedagogů. Chod školy zajišťuje mnoho dalších pracovníků, kterým by se kvůli delší výuce prodloužila jejich pracovní doba. A to není všechno. S pobytem ve škole jsou spojeny další výdaje jako elektřina či voda, nemluvě o stravě, kterou by studenti museli mít k dispozici.