Univerzitní život se od toho středoškolského velmi liší. Toto je 10 rad, jak úspěšně zvládnout nástup na vysokou školu.

Univerzitní život se od toho středoškolského velmi liší. Toto je 10 rad, jak úspěšně zvládnout nástup na vysokou školu.

Publikováno: 8. 1. 2020 Autor: Daniela J.

Přechod ze střední školy na vysokou přináší v životě studenta mnoho změn. Ruce plné skript a přednášky i pozdě večer vám dokážou dát zabrat. Pro usnadnění nástupu na vysokou školu jsem vám sepsala několik tipů a dobrých rad, jak to všechno zvládnout. Absolvujte váš úvodní semestr bez problémů!

Vysokoškoláci déle odpočívají

Na začátek dobrá zpráva - vysokoškoláci mají delší prázdniny než středoškoláci. Zápis je většinou někdy v průběhu září, což znamená, že i studijní povinnosti začínají později. Letní období bez výuky může dokonce trvat až čtyři měsíce.

I akademický rok má dvě části

Školní a akademický rok se výrazně odlišují. Akademický se dělí na zimní a letní semestr. Každý z nich obvykle trvá 12-14 týdnů. Na konci každého je zkouškové období. Přesný harmonogram akademického roku si už určuje každá univerzita samostatně a v detailech se mohou lišit.

Přístup učitelů se mění

Akademici vyžadují logické a kritické myšlení, znalosti a vlastní názory. Vyučující vás považují za dospělé lidi, od kterých se očekává zodpovědné plnění povinností. Důležité je naučit se plánovat si čas tak, abyste ho měli dostatek na studium, volnočasové activity ale i na odpočinek.

Musíte se naučit stanovit si priority

Váš školní týden závisí na rozvrhu, který většinou nezaplňuje všech pět pracovních dní. O povinné účasti na přednáškách rozhoduje vyučující, zatímco semináře či cvičení v menších skupinách bývají povinné. Avšak i hodiny, na kterých máte povolenou neúčast, jsou často velmi užitečné a pro úspěšné zvládnutí zkoušky téměř nepostradatelné. Na to pamatujte.

Jak se poprat se svobodou

Na střední škole byla většina z nás ještě pod dohledem rodičů. Najednou se to ze dne na den změní, což může v prvních týdnech u některých čerstvých vysokoškoláků vypadat jako "utrženi z řetězu". Zanedlouho ale přichází kruté zjištění, že teplá večeře se sama neuvaří a vysavač sám od sebe nevyluxuje. Je nezbytné plnit všechny povinnosti a uvědomit si, že se musíte spolehnout pouze na sebe.

Mnozí studenti pracují

Většina vysokoškoláků má během svého studia brigádu. Nejenže si vydělají, ale pokud pracují v oboru, kterému se věnují, často si po získání titulu zajistí bez obtíží pracovní místo. Nabídky na zajímavou práci v oboru často zveřejňují na webových stránkách i samotné univerzity. Možnost pracovat ale souvisí se zmíněným rozvrhem a se schopností dobrého rozvržení si času. Existují více i méně náročné studijní obory. Dlouhé letní volno ale umožňuje pracovat i vysokoškolákům, kteří mají časově a prezenčně náročnejší stadium.

Univerzita nabízí milion možností

Sezení na přednáškách je jen malou částí vysokoškolského života. Byla by velká škoda nevyužít možností, které toto období přináší. Studujte v zahraničí prostřednictvím programu Erasmus +, přihlaste se na dobrovolnou stáž nebo se podílejte na školních či mimoškolních akcích. Takovéto aktivity vás naučí praktickým dovednostem a výrazně zkvalitní váš životopis.

Získávejte kontakty

Po příchodu na univerzitu se snažte komunikovat s lidmi kolem vás. Jsou to lidé, jež pravděpodobně baví stejné věci a mají podobné cíle. Tyto známosti vám nejenže pomohou snadněji zvládat školní povinnosti, ale mohou přinést i dlouhotrvající přátelství či pracovní příležitosti. Na komunikaci v rámci kolektivu spolužáků se většinou využívá skupina na Facebooku. Lidé v ní často sdílejí studijní materiály nebo informace o úkolech na vyučovací hodiny.

Choďte do knihovny

Knihovny jsou ideálním a klidným místem ke studiu. Při první návštěvě se poraďte s knihovnicí, jaký systém vyhledávání v dané knihovně funguje. Pomůže vám to rychle a efektivně najít potřebné materiály. Knihy vracejte včas, může je potřebovat další student. Nepište do nich, pokud si potřebujete dělat poznámky, tak použijte např. barevné lepící štítky.

Příprava na první zkoušku

Zkoušky na univerzitě mají ústní nebo písemnou formu. Je důležité si zkouškové období naplánovat předem a rozvrhnout si čas na učení. Neučte se na poslední chvíli. Dopřejte si čas na opakování a den před zkouškou relaxujte, dělejte něco, co vás baví. Pokud máte potíže s porozuměním učiva, připojte se ke studijní skupině, učte se s ostatními spolužáky nebo si najděte vhodné doučování.