Testy OSP aneb Ohavně Složité Přijímačky?

Testy OSP aneb Ohavně Složité Přijímačky?

Publikováno: 14. 7. 2016 Autor: Michal J.

„Doufám, že máš trpělivost“, „Nenávidím Kvantitativní oddíl!“, „A co že to je ta verbalizace?“.

Čím dál více vysokých škol vyžaduje určitou výši percentilu v Obecných studijních předpokladech jako podmínku pro přijetí. Zdá se tedy, že testy OSP se pro mnohé studenty stávají krutou realitou.

Ne každého studenta v první chvíli napadne vyhledávat pomoc s OSP formou doučování, ale moje osobní zkušenost je taková, že jde o mnohem efektivnější (a také finančně únosnější) způsob přípravy než třeba prezenční kurzy, což mi často říkají i sami studenti.

Ne příliš překvapivě mě téměř výhradně vyhledávají studenti, kteří mají problém s Kvantitativním a Logickým oddílem. Z vlastní zkušenosti vím, že s verbálními oddíly příliš hnout nelze – za den vás nikdo česky nenaučí, zato u matematických oddílů sleduji u svých studentů významné pokroky. Kvantitativní i Logický oddíl je plný typových příkladů, které se pravidelně v testech opakují. Typové příklady mají tu výhodu, že na ně existují poměrně spolehlivé postupy a dá se říci, že pokud člověk vypočítá dostatečný počet těchto příkladů, test naostro ho již příliš nepřekvapí.

Svá doučování se snažím vždy vést vždy individuálně s ohledem na konkrétní požadavky studenta a se zaměřením na problematické části testu. Jsem rád, když doučování probíhají v přátelském duchu a vždy ocením zpětnou vazbu a informaci o výsledku studenta u přijímací zkoušky.

Přestože platí, že základní motivace vždy leží na studentovi a pokud takovou motivaci student postrádá, ani nejlepší lektor s tím nehne, beru doučování i jako osobní výzvu a případný neúspěch studenta při přijímacích zkouškách bych z části bral i jako svůj vlastní neúspěch. To je asi důvod, proč jsem na své studenty možná náročnější než jiní lektoři, ale vždy v jeho prospěch a s jediným cílem – úspěch u přijímací zkoušky.