Zamotaný jazyk aneb způsoby jak snadněji na učení

Učení je mučení

Naučit se nový jazyk je ve své podstatě dovednost. Proto pokud se vám hned od začátku nedaří, nezoufejte. Prvotní neúspěchy mohou být demotivující, ale já jsem si pro vás připravila pár tipů jak se při učení nenudit a spojit příjemné s užitečným.


Filmy a seriály

V dnešní době není skoro nikdo, kdo by si neužíval sledování filmů nebo seriálů obzvlášť s tím, jak se v dnešní době rozmohl trend online streamovacích stránek. Vyberte si film nebo seriál v jazyce, který se učíte a nastavte si české titulky, každé slovo, které nebudete znát si zapište na papír s jeho překladem. Nejenže procvičíte poslech jazyka, ale rozšíříte si i slovní zásobu!


Pro mírně pokročilé

Pokud se cítíte v jazyce jistější, titulky si nechte nastavené ve stejném jazyce jako je seriál/film. Budete tak cvičit i gramatiku.


Pro odvážné

Co se takhle učit dva jazyky naráz a potrápit mozek? Zapněte si libovolný film či seriál a titulky nastavte na další cizí jazyk. Doporučuji spíše pro pokročilé, abyste se zbytečně nepopletli.


Polep to

Lepící papírky máme doma snad každý. Možná, že někdo z vás je používá do diáře či celkově k organizaci věcí, jenže se dají použít i jinak a to jako učební pomůcka. Tento trik se spíše hodí pro začátečníky - například pokud se učíte pojmenovávat konkrétní věci. Nalepte papírek s názvem v daném jazyce přímo na předmět, který označuje. Kolem většiny těchto míst a předmětů doma denně procházíte a proto je tento způsob velmi snadný, efektivní a zároveň nenáročný. Je možné si takto nalepit i jiná slova s jejich překladem na místa, kde se zkrátka často pohybujete, abyste je měli takříkajíc stále na očích.


Samomluva

Název, který jsem k této metodě přiřadila zní šíleně, ale funguje, mám to sama vyzkoušené. Vezměte si knihu nebo článek z internetu v cizím jazyce a předčítejte si nebo si jen tak při volných chvílích opakujte slova, která si vybavíte, že jste se nedávno učili. Správnou výslovnost si můžete ověřit na překladači. Stačí zkopírovat text do překladače a přehrát jeho výslovnost. V případě angličtiny mohu doporučit Cambridge dictionary - online slovník, který nabízí jak standardní britskou ale i americkou výslovnost. Možné je také sledovat videa (třeba z YouTube) a opakovat po rodilých mluvčích.


Konverzace

Vhodnější pokud už máte alespoň nějaké zkušenosti, ale možné i pro začátečníky. Jeden z nejlepších způsobů podle mě vůbec, jak se naučit jazyk aktivně používat, je konverzovat. Chtěla bych jen upozornit, že jedná - li se o děti, provozujte pouze v dohledu dospělých! Ale dobrou metodou je bavit se s lidmi s ciziny a to třeba i online, pokud nemáte možnost osobního setkání popřípadě nikoho v okolí. Samozřejmě ještě lepší jsou hodiny konverzace se mnou :)


Nezapomeňte si proces učení zpříjemnit a užívat. Naučit se úplně nový jazyk není lehké, i malé krůčky se počítají!

Přečtěte si i další články na našem blogu:

Zpět na seznam článků

Doučovatelé předmětu anglický jazyk

Hledáš doučování předmětu anglický jazyk? Najdi si správného doučovatele předmětu anglický jazyk pro doučování online nebo osobně ve tvém okolí.