Mezinárodní zkoušky z japonštiny JLPT - motivace nebo strašák?

Mezinárodní zkoušky z japonštiny JLPT - motivace nebo strašák?

Publikováno: 20. 1. 2022 Autor: Marie K.

Každý, kdo se začne malinko seriózněji zabývat studiem japonštiny se dříve nebo později seznámí s existencí v podstatě s jedinou mezinárodní zkouškou japonštiny - Japanese Proficiency Language Test - zkráceně JLPT. V japonštině se jmenuje nihongo nouryoku shiken 日本語能力試験.

Zkouška, která existuje od 80.let si za dobu své existence vydobyla své pevné místo na slunci a ze zkoušky původně testující znalosti studentů studujících v Japonsku se zejména během posledních let stala masová záležitost na celém světě.

V České republice ji zajišťuje Japonské Centrum v Brně a zatím je možné se jí zúčastnit jen jednou ročně pouze v prosincového termínu. Ten je jednotný pro všechny místa na světě a je jím vždy první prosincová neděle. Okolní státy jako Německo, Polsko a Rakousko mají k dispozici i červencový termín, na který se zájemci z České a Slovenské republiky mohou také přihlásit.

Zkouška JLPT se skládá z pěti úrovní, kdy jako N5 je označena ta základní a jako N1 je označena ta nejsložitější. Ke složení všech úrovní vede dlouhá cesta, na které se studenti potýkají s naprosto rozdílnou gramatikou, dvěma slabičnými abecedami a znaky kanji, jejichž znalost je potřeba již od té nejnižší úrovně N5.

Obsahem jednotlivých úrovní je testování znalosti kanji a jeho čtení, doplňování správných partikulí, numerativů atd., dále znalosti slovní zásoby a správného pořadí slov ve větě, porozumění sdělení v textu u čtení a vyhledávání informací. Poslech je samostatná část zkoušky a střídají se v něm krátké rozhovory, monology a krátký projev - únavy, vděku, na který musíme vědět, jak přirozeně reagovat.

V žádné části zkoušky s nikým nemluvíme a nic, kromě jména, svého přiděleného čísla a zakroužkování odpovědí, které značíme na speciální list papíru, nepíšeme.

Netestuje se naše reálná schopnost mluvit či rukou psát znaky kanji, což mnohé studenty potěší.

V loňském roce 2021, bylo na JLPT v České republice přihlášeno přes 800 lidí, zkouška se však opět, stejně jako v roce 2020 nekonala. Nejvíce přihlášených bývá na jedné z nejnižších úrovní N5 a N4, na nejvyšší úroveň N1 je počet uchazečů již jen kolem třiceti. Procentuálně je úspěšnost poměrně nízká, i na nejnižší úrovní N5 je kolem 69% pravděpodobnosti úspěšného složení a u N1 jen kolem 30%.

Proto vytrvalí studenti studenti skládají JLPT opakovaně nebo v případě neúspěchu na nejnižší úrovni již tuto přeskakují a hlásí se v příštím roce na úroveň vyšší.

Důležité je začít s přípravou na vysněnou úroveň s dostatečným předstihem a najít si odpovídající relevantní zdroje a kvalitního lektora, který již má zkušenosti s úspěšným připravováním studentů na různé úrovně JLPT a sám je v minulosti úspěšně složil.

Pak se určitě dočkáte s výsledkem zkoušky s magickým kanji:

合格


goukaku ... úspěšné složení zkoušky:)