Než začnete šprechtit, musíte vážně znát dokonale celou gramatiku?

Jak to tedy je? Na co se zaměřit nejdříve? Na slovíčka, gramatiku, výslovnost, poslech, nebo začít rovnou mluvit? Ale jak, když si člověk připadá, že neumí nic.

Jazyk cvičte od začátku. Jakmile zvládnete první zásobu slovíček, jednoduchá témata, hned začněte zkoušet mluvit a procvičovat – třeba s kamarádem, s kolegou v práci, nebo i doma s rodinou:

„ Guten Tag, wie geht es Ihnen?“

„ Guten Tag, mir geht es gut.“

„Was machen Sie heute?“

„Heute gehe ich einkaufen, und dann muss ich nach Hause gehen. Die Familie wartet auf mich.“

„ Und was machen Sie morgen? Darf ich Sie auf Kaaffee einladen?“

„Ja, morgen Nachmittag habe ich Zeit. Um 4 Uhr nachmittags?“

„Vereinbart. Ich freue mich.“

„Ich freue mich auch. Auf Wiedersehen.“

„Auf Wiedersehen. Und bis morgen.“

A je úplně jedno, že Vaše výslovnost není perfektní. Ba co, ona je podle Vás přímo strašná. A slovíčka se Vám vůbec nemůžou vybavit.

Je třeba začít zkrátka mluvit. Třeba si připravit i slovíčka dopředu a pak jít, a zkusit to. Slovíčka, která použijete, se zapamatují mnohem lépe. Budete je mít spojené s tou situací, kdy jste je použili.

Mnoho lidí má totiž právě onen komplex z mluvení – bojí se začít mluvit na cizince. Pokud budete jazyk používat aktivně již od začátku, získáte jistotu v mluvení a nebudete se bát, že budete dělat chyby. Naopak budete s tím počítat, že chyby v cizím jazyku se prostě dělají, a zkrátka budete mluvit s chybami. Je to však začátek. Čím více budete mluvit, tím méně chyb budete dělat.


Pojďte se se mnou rozmluvit :-) Budu se na Váš těšit. 


Přečtěte si i další články na našem blogu:

Zpět na seznam článků