Moje “lovestory” s angličtinou

Moje “lovestory” s angličtinou

Publikováno: 8. 9. 2022 Autor: Erik P.

První kontakt, 8 let 

S angličtinou jsem se poprvé setkal, když mi bylo osm let a doma se nám objevil počítač. Koukal jsem na menu jedné z počítačových her a projížděl si očima slova "new game", "load", "save", a "exit". Co tato slova znamenají jsem se naučil metodou pokus/omyl — prostě jsem na ně začal klikat a sledoval, co se bude dít. Takto tedy započal můj celoživotní vztah s angličtinou. Čtení knih v originále, 12 let Dalším klíčovým momentem pro mě bylo, když jsem se rozhodl číst knížky v angličtině. Bylo mi dvanáct let a v té době jsem byl posedlý čtením fantasy románů. Bohužel však velké množství nových knížek nebylo do češtiny/slovenštiny přeloženo, včetně knihy "Inheritance", knihy ze série o Eragonovi. Rozhodl jsem se proto knihu si přečíst v anglickém originále. Když kniha dorazila, začal jsem ji slovíčko po slovíčku louskat. Byla to dřina. 


Setkání s Američany, 15 let 

Další klíčový posun nastal při kontaktu s Američany (z nějakého důvodu jsem jich vždycky potkal mnohem více než Angličanů). Bylo mi patnáct let a moji rodinní známí v Žilině mě poprosili, zda bych jim pomohl s tlumočením americké angličtiny. Měla totiž na návštěvu přijet příbuzná z Ameriky a protože nikdo v rodině anglicky dobře neuměl, byl jsem na tlumočnickou "misi" pozván já. V období dvou týdnů jsem od rána do večera pomáhal tlumočit z angličtiny do slovenštiny a naopak. Byla to zkušenost na nezaplacení. S Američany jsem pak byl v kontaktu i na střední a vysoké škole. Americká angličtina se stala mým denním chlebem a později i náplní mého studia na vysoké škole v zahraničí. 


Studium v zahraničí, 22 let 

Jedním z nejdůležitějších období mého života bylo studium na univerzitě v zahraničí. Účastnil jsem se magisterského programu s názvem "World Politics", díky čemuž jsem byl v kontaktu s lidmi z celého světa. Studoval jsem s lidmi z Kanady, Ameriky, Německa, Portugalska, Afriky, Japonska a Ruska. Pravidelně jsem navštěvoval kurzy v anglickém jazyce, prezentoval a psal závěrečné práce, a četl množství odborné cizojazyčné literatury. Byly dny, kdy jsem byl tak pohlcen v anglicky mluvícím prostředí, že jsem angličtinu vnímal jako svůj první jazyk. 


Závěr: Co mi angličtina dala 

Díky angličtině jsem nejenom mohl studovat na zahraničních univerzitách v anglickém jazyce, mohl jsem mimo jiné také číst knihy, které nikdy nebyly přeloženy do češtiny/slovenštiny a budovat hluboké vztahy s lidmi z jiných kultur. Kdybych neuměl anglicky, nikdy si nepokecám s Američanem, Skotem či Japoncem o jejich běžném životě. Nikdy bych si nemohl přečíst knihy a články, které zásadně formovali mou životní filosofii. Nikdy bych si nemohl poslechnout podcasty a videa, která mě oslovila a motivovala být tím, kým momentálně jsem. Díky angličtině jsem mohl vstoupit do interakcí s celým světěm, a celý svět se stál mým učitelem. Nyní se snažím své znalosti předávat dál jako lektor angličtiny. Vím, že své znalosti nemohu předávat nějakým mávnutím čarovné hůlky, mohu se ale pokusit vytvořit podmínky pro to, aby si student s jazykem vybudoval svůj vlastní jazykový "lovestory", který jeho život obohatí řadou zajímavých interakcí, zážitků a nezapomenutelných chvil. 

Thank you for listening to my story! 😊 

Erik