Britská nebo americká angličtina?

Britská nebo americká angličtina?

Published on: 12. 10. 2016 Author: Radka H.

To je otázka, na kterou se mě lidé často ptají. Která z nich je lepší? A kterou z nich vyučuji já?

Ve školách v Čechách se děti většinou učí spisovnou (Královninu) britskou angličtinu. Jsme přeci evropané, že… Ale když pak takové dítko přijede do Anglie, nestačí se divit. Alespoň já měla pocit, že ten jazyk, který jsme se devět let učila, je nějaký úplně jiný… Existují stovky různých dialektů a spisovnou angličtinou téměř nikdo nemluví (snad jen ta královna a moderátoři na BBC) A co tedy doporučuji? Pokud se chystáte na zkoušky, třeba FCE, vyberte si jednu verzi. Pokud Vám jde o to se domluvit, tak to moc neřešte. Je potřeba se domluvit se všemi, ať jsou z Irska nebo Floridy.

Učte se z různých zdrojů a neomezujte se jen na jeden akcent. Poslouchejte videa, která jsou americká i britská. Všímejte si rozdílů ve výslovnosti a učte se slovíčka v obou variantách.

A jak to mám já? Prošla jsem klasickou výukou britské angličtiny, strávila 3 měsíce v Anglii a pak tři roky v USA. Tam jsem ale pracovala nejen v několika amerických rodinách, ale také v australsko – britské rodince (maminka navíc pocházela z Jižní afriky :-)) A musela jsem se domluvit se všemi. Asi proto se snažím totéž předat svým studentům. Mnozí lidé tvrdí, že americká angličtina je jednodušší. Američané milují zkratky, nebazírují na gramatice, vše si zjednodušují. Americkou angličtinou také mluví mnohem víc lidí. Můžeme ji často slyšet ve filmech, písničkách atd. Já doporučuji se nedržet jen jedné verze a mít oči a uši otevřené