"Chci něco poslouchat, ale nevím co!" – Listening tips pro všechny úrovně.

"Jestli se chcete naučit anglicky, musíte se jazykem obklopit."To už jste určitě slyšeli. Ale jak na to? Mám pro vás pár tipů na podcasty, které vám zaberou jen pár minut denně. Můžete si je pustit na telefonu a u poslouchání vařit nebo vyrazit na procházku.

🟣A1/A2 – na stránce www.elllo.org pod odkazem Grammar najdete poslechy rozdělené podle úrovní. Vyberte si tu svoji. Každý podcast má okolo 5 minut a je zaměřen na nějakou gramatiku a téma, takže pokud ještě nejste moc pokročilý angličtináři, Elllo bude přesně pro vás. Najdete tam i přepisy všech podcastů a krátké kvízy. Vše je namluveno rodilými mluvčími z různých koutů světa, takže si můžete naposlouchat nejen britskou a americkou angličtinu, ale také třeba kanadskou nebo irskou. Podcasty jsou dostupné i na Soundcloudu.


🟠B1 – www.esl.culips.com je pro vás ideální, pokud už anglicky docela umíte a zvládáte základní časy, ale dělá vám problém poslech. V záložce Podcast najdete několik možností. Já doporučuju Simplified Speech. Opět uslyšíte rodilé mluvčí, kteří používají současnou angličtinu, ale mluví trošku pomaleji, než při běžném rozhovoru. Nová slovíčka a fráze vysvětlují, jedna epizoda má 15–20 minut. Můžete si pořídit i placenou verzi a dostat přepisy jednotlivých podcastů a materiály navíc.<span style="font-size: 14px;">Culips najdete i na Spotify nebo v Apple Podcasts.</span>


🔵B2/C1 – Projekt 6 Minute od BBC je věčný evergreen. Podcasty najdete přímo na stránkách BBC nebo na Spotify. Pokud už znáte 6 Minute English, zkuste i 6 Minute Grammar, kde vám britští rodiláci vysvětlí různé gramatické jevy stručně a s několika příklady. Některé epizody jsou spíše B2, některé jsou o něco náročnější a jsou pro studenty C1. Velkou výhodou je, že každá epizoda má opravdu jen 6 minut, takže ji stihnete při ranní kávě nebo večer při čištění zubů.


🔴C2 – The Economist přidává podcasty na Spotify a budou výzvou i pro velmi pokročilé angličtináře, při poslechu těchto podcastů si také dohledávám slovíčka. Britský deník The Economist se zabývá ekonomikou a politikou, takže si kromě angličtiny poslechnete i odborný pohled na aktuální dění. Můžete zkusit Editor's Picks nebo The Intelligence. V Editor’s Picks jsou vybrány většinou tři nejzajímavější články, kteří čtou britští rodilí mluvčí a v The Intelligence se v každé epizodě řeší nějaká událost ze světa. The Economist je z jazykového hlediska velmi kvalitní a většinu obsahu má placenou, takže by vám tento free podcast na Spotify určitě neměl uniknout

Read more articles on our blog:

back to blog