Myšlenková mapa a originalita osobnosti - část druhá

Myšlenková mapa a originalita osobnosti - část druhá

Published on: 9. 11. 2016 Author: Klára N.

Uskutečnila jsem stejný pokus, jaký byl popsán v knize Myšlenkové mapy od Tonyho Buzana a Barryho Buzana, kterým se mi jen potvrdila popsaná teorie v téže knize. Čtyřem lidem v příbuzenském poměru babička, matka, dcera, sestra bylo zadáno hlavní slovo štěstí které měli napsat na deset větví které vybíhaly s centrálního kruhu ve kterém se nacházelo slovo štěstí umístěného ve středu nelinkovaného a dostatečně velkého papíru. "Jejich úkolem bylo napsat ke slovu štěstí 10 prvních slov, které se jim ihned vybaví.“ Sledujeme tedy dva jevy, pravděpodobnost výskytu podobných slov u u blízkých lidí a jak rychle dané asociace vymysleli. Tohle vše vypovídá o způsobu jejich přemýšlení. Podobnost asociací u rodinných příslušníků Člověk by předpokládal, že lidé tak blízcí budou mít podobné asociace v přemýšlení a mnoho slov stejných ovšem výsledky jsou zcela opačné. Nebylo jediné slovo, které by měli všichni stejné a ani jedno slovo nespojovalo 3 lidi.

Výsledky byly následující: Matka, která má často potíže s vyjadřování a vybavováním slov byla nejpomalejší v procesu vymýšlení slov a uprostřed se zasekla tak nevěděla jak pokračovat. Vliv okolí na způsob jakým se učíme Dvou studentkám jazykové školy v kurzu příprava na státní maturitu z anglického jazyka jsem dala stejný úkol. Jedná se o 19 leté dvojčata. 1.slečna studuje uměleckou školu fotografii která ji baví a kde není takový důraz na memorování ale spíš na kreativní předměty související s fotografií. Slečna vypadá uvolněněji a méně zatížená problémy než její sestra, která studuje gymnázium kde je velký důraz spíš na memorování velkého množství učiva než na opravdové pochopení věcí nehledě na to co člověka baví a dělá šťastným. 1.slečna fotografka měla 10 slov vymyšlených s minimálním zaseknutím vcelku rychle. 2.slečna, gymnazistka, se po 5 slovech zasekla a trvalo jí dlouho, než mohla zase pokračovat. Obě slečny ač dvojčata měli 2 slova stejné. Plyne s toho, že každý člověk má svůj originální způsob přemýšlení a učení se.

Proto nemají všichni studenti totožné sešity z jednoho předmětu ani jedna učebnice nikdy nebude vyhovovat všem stejně. Každý potřebuje svůj individuální styl v učení, a k tomuto perfektně slouží myšlenkové mapy, reflektují totiž právě naše myšlenky a ne myšlenky našich učitelů, i když zápis je na totéž téma jedná se teď o způsob vyjádření dané informace.