Nejlepší aplikace pro studium angličtiny

Nejlepší aplikace pro studium angličtiny

Publikováno: 28. 8. 2023 Autor: Jan C.

Sepsal jsem seznam dle mých zkušeností nejlepších aplikací a zdrojů, které vám pomohou studovat angličtinu zábavnou a bezbolestnou formou.

Aplikace jsem zařadil je do následujících kategorií:

  • Všehochuť
  • Slovní zásoba
  • Gramatika
  • Výslovnost
  • Čtení
  • Poslech a sledování
  • Mluvení

Můžete vyzkoušet vše, ale samozřejmě nemusíte. Klidně se rovnou mrkněte na kategorii, ve které vás bota tlačí nejvíce.

Na závěr článku jsem sepsal několik řádků na téma stanovování cílů. Z mé zkušenosti totiž dobře stanovený cíl znatelně zvyšuje šanci, že u samostudia vydržíte i poté, co vyprchá počáteční nadšení.

Nakonec se také dozvíte, jak daleko se posunete, když se každý den zlepšíte o pouhé 1 %

TIPY NA NEJLEPŠÍ APLIKACE A DALŠÍ MATERIÁLY

VŠEHOCHUŤ

Duolingo. Evergreen mezi aplikacemi. Doporučuji ji každému studentovi, který není úplně pokročilý, jelikož se jedná o super „vstupní drogu“ do samostudia. V Duolingu se totiž hravou formou naučíte gramatiku od úplných základů až po pokročilejší jevy a také si osvojíte bohatou slovní zásobu. Nejen to, aplikace vás chtě nechtě donutí poslouchat a učit se tak správné anglické výslovnosti.

Tip: pokud byste chtěli o něco obtížnější level, zkuste si zvolit jako výchozí jazyk angličtinu a studovat češtinu pro cizince. 

SLOVNÍ ZÁSOBA

Anki. Tuto aplikaci mám ze všech aplikací nejraději a sám ji denně používám. Funguje na principu vytváření kartiček (tzv. flashcards), které v té nejjednodušší podobě mohou vypadat tak, že na první stranu si napíšete například slovo „kočka“ a na druhou stranu „cat“. Můžete ovšem být i o poznání kreativnější a přidat například fotku vaší milované kočky Micky. Nebo dokonce připojit nahrávku toho, jak spokojeně přede, když jí nalijete mléko. Čím víc budete kreativnější, tím snáze si dané slovíčko či frázi napříště vybavíte.

Z vlastní zkušenosti mohu dosvědčit, že slovíčka či fráze, které si do Anki uložím, se postupem času (někdy to ale dost trvá) uloží do mé dlouhodobé paměti a díky tomu se mi vybaví, když je zrovna potřebuji použít.

Lexilize Flashcards. Pokud byste se nechtěli „trápit“ s vytvářením vlastních kartiček, vyzkoušejte appku Lexilize Flashcards. Výborně se hodí především pro méně pokročilé studenty. Její hlavní výhoda spočívá v tom, že obsahuje předem připravené kartičky napříč základní slovní zásobou – vybavením domu počínaje a výčtem národností konče. Navíc během každého procvičování přijdete s daným slovíčkem do styku hned několikrát, čímž se zvyšuje šance, že vám utkví v paměti.

2000 slovíček. Nová aplikace od Jakuba Poka, který se zabývá různými paměťovými technikami. Aplikace funguje na principu zapamatování si slovíček pomocí krátkých příběhů. Pokud například narazíte na slovíčko “slip” (uklouznout), aplikace vám pro lepší zapamatování nabídne následující příběh: “UKLOUZNETE na namrzlém chodníku a natrhnete si u toho SLIPy. 


GRAMATIKA

Help for English. Help for English je dle mě nejkvalitnějším českým zdrojem a nejhlubší studnicí znalostí, pokud jde o vše, co se týká gramatiky. Kdykoli si nebudete vědět rady s určitým gramatickým jevem (třeba s obávaným předpřítomným časem), na Help for English k němu najdete vše jasně a přehledně vysvětleno. 

Aplikace na procvičování gramatiky. Aplikace na zlepšení gramatiky jsou skvělým nástrojem, jak si nabyté znalosti otestovat v praxi. Jelikož gramatických appek existuje opravdu nepřeberné množství, bude nejlepší, když se mrknete na článek Gramatické aplikace, díky kterému nebudete znít jako Hotentoti, a sami si vyberete tu, která vám padne nejvíce do oka. 


VÝSLOVNOST

Elsa Speak. Váš nový kouč na výslovnost. Alespoň tak se aplikace nesoucí jméno legendární lvice prezentuje. Elsa vám pomůže zapracovat na vaší výslovnosti a pomalými krůčky se přibližovat k projevu rodilého mluvčího. Nevýhodou je, že je celá anglicky, a pro méně pokročilé z vás by tak mohlo být něco složitější porozumět zpětné vazbě, kterou od Elsy dostanete. 

ČTENÍ

Newsinlevels. Tuto webovku či aplikaci většina z mých studentů důvěrně zná, protože ji během lekcí hojně využívám. Na newsinlevels si můžete přečíst (a dokonce i poslechnout) aktuality ze světa ve zjednodušené podobě. Denně přibývají nové články, které jsou rozčleněny do tří úrovní na základě obtížnosti. V prvním „levelu“ tak například budou věty pouze v přítomném čase a slovní zásoba jednodušší. Newsinlevels je proto vhodným studijním materiálem téměř pro všechny – od falešných začátečníků až po pokročilé. 

BlinkistPokud jste zvídaví a baví vás číst populárně naučné knihy, ale zase nejste tak zvídaví, abyste jich přečetli několik za rok, mohl by být Blinkist právě pro vás. Jedná se o skvěle zpracovanou aplikaci, ve které si můžete přečíst výcuc toho nejlepšího z populárně naučných knih. Místo čtení třísetstránkové knihy se tak můžete dozvědět to nejpodstatnější za několik minut. Nutno ovšem dodat, že v pokročilé angličtině. POSLECH A SLEDOVÁNÍ


6 Minute English. Stejně jako v případě newsinlevels, i zde si můžete jak přečíst, tak poslechnout články v angličtině. Oproti newsinlevels jsou však články na 6 Minut English delší, propracovanější a krásně „recyklují“ slovní zásobu, takže slovíčka či fráze, které možná neznáte, uslyšíte během poslechu hned několikrát. 

Podcasty. Své uši můžete vytrénovat i poslechem podcastů. Podcasty jsou čím dál tím populárnější formát, který si nachází své fanoušky po celém světě. Mimo jiné díky tomu, že vám dávají možnost poslechnout si skutečné kapacity ze všech různých odvětví – vědou a technologiemi počínaje a zahradničením konče. Samozřejmě existují i podcasty určené přímo studentům angličtiny, kteří si s tímto jazykem ještě tak docela „netykají“. Těm se důkladněji věnuji v tomto článku.

Lyricstraining. Pokud milujete hudbu, možná si zamilujete i tuto aplikaci. V aplikaci si můžete doslova zahrát písničky z různých hudebních žánrů a vytrénovat si své uši natolik, že možná poprvé v životě uslyšíte, o čem se to vlastně ve vaší oblíbené písničce zpívá. Více se můžete dočíst v této recenzi. 

Learn English with TV series. V tomto případě nejde tak docela o aplikaci, nýbrž  YouTube kanál určený pokročilejším studentům angličtiny. Kanál nabízí nepřeberné množství zábavných scének z těch nejznámějších seriálů, jako jsou například Přátelé nebo Teorie velkého třesku. Každé video je ovšem tematicky zaměřeno. Autor vždy nejprve představí nějaký výraz/gramatický jev – třeba oblíbenou slangovou frázi – a posléze vám přehraje scénku, ve které se daná fráze vyskytuje. Vy tak máte možnost učit se spolu se svými oblíbenými seriálovými hrdiny.

MLUVENÍ

Samozřejmě existuje řada technik, jak trénovat doma, ale popravdě si myslím, že skutečnou konverzaci nic nenahradí. Pokud byste se přece jen chtěli zlepšit v mluvení svépomocí, můžete například vyzkoušet následující:

Vyberte si určité téma, lehce si předem připravte, o čem budete chtít povídat, a posléze si zapněte diktafon a několik minut se nahrávejte.

Jestliže překonáte počáteční z děšení z toho, jak na záznamu zníte (nebojte, stejně tak se cítí valná většina z nás), sami možná uslyšíte, jaké chyby jste udělali a na čem bude třeba zapracovat. Pokud byste chtěli feedback od někoho dalšího, jsem zde pro vás.)

CHCI SE ROZMLUVIT

ZHODNOCENÍ DOSAVADNÍCH POKROKŮ A NOVÉ CÍLE 

Pokud máte díky karanténě více času, myslím, že stojí za to se zamyslet se, kam byste se chtěli v angličtině posunout, co byste potřebovali zlepšit či jakou slovní zásobu a jiné dovednosti si musíte osvojit, abyste například dosáhli na vysněné povýšení.

Pokud jste si cíle nikdy nestanovali, můžete se inspirovat v tomto mini-návodu na stanovování cílů , který jsem sepsal před několika lety pro web mitvsehotovo.cz

I pokud už nějaké cíle týkající se angličtiny máte, neuškodí se na ně podívat a zhodnotit, nakolik jsou aktuální. Je totiž možné, že cíle, které jste měli před půl rokem nebo rokem, se vám již podařilo splnit nebo se v průběhu času změnily. V takovém případě je třeba cíle poupravit, abyste stále cítili dostatek motivace prohlubovat své znalosti.


S cíli se pojí stanovení návyků, které vám pomohou stanovený cíl splnit. I na toto téma jsem před lety uveřejnil tento zevrubný návod na stanovování návyků.

Samozřejmě ne každého toto téma „žere“ tak jako mě, takže pokud se vám nechce číst celý návod, ve zkratce bych řekl toto – pravidelným (optimálně každodenním) studiem se budete zlepšovat daleko rychleji, než kdybyste si jednou za týden na hodinu otevřeli učebnici gramatiky.

Pokud se každý den zlepšíte o pouhé 1 %, za rok se zlepšíte o 38 %. 

Samotného mě to hodně překvapilo. Proto vždy studentům radím začít s pěti minutami samostudia denně (například výše uvedeného Duolinga). A až ve chvíli, kdy si tento návyk osvojí, zvednout laťku, tj. studovat 10 minut denně nebo si přibrat další návyk (například přečíst si jeden článek z Newsinlevels).

S několika studenty používám takzvaný buzerlístek (termín vypůjčen z knihy Konec prokrastinace). Jedná se o jednoduchou tabulku, do které student vyplní, zda daný den splnil či nesplnil návyk, na kterém jsme se dohodli.

Student díky vyplňování získává pocit zodpovědnosti (navíc vidět řadu zelených políček jdoucích za sebou je motivující) a já vidím, jak pracuje. Další snadnou metodou je vzít si kalendář a za každý den, kdy splníte předsevzatý návyk, si do něj vyznačit křížek. Cílem je vytvořit z křížků co nejdelší řetěz.

Tak to je pro dnešek vše. Pokud se vám mé tipy líbily, budu rád, když mi dáte vědět.