Tak jen pro doplnění. Včera jsem se bavil se synem, který mi trochu osvětlil Hejnyho metodu. Jak jsem to pochopil, tak žáci by si měli vzít skutečné mince (nebo si je třeba nakreslit) a pak bádat. Ale také říkal, že je těžké v tomto radit, když neví, co předcházelo této úloze. Že to na sebe navazuje a hodně záleží na učiteli, co a jak chce, nebo kam je vede.
Mě se potom nabízí 2 postupy:
1) Vezmu 1x 1Kč + 1x 2Kč, když je převrátím, tak mám zase stejný součet, z toho vyplývá, že musím mít 1Kč mincí více, abych po změně získal. Teď je na žákovi, jak rychle se dostane k tomu, že potřebuje o 3x 1Kč minci více. Pak by měl dojít k tomu, že 9-3=6 => (3+3)x 1Kč a 3x 2Kč. Dále už by mohl výpočet zjednodušit: 11-3=8 => mincí je 7 a 4. Stejně u další otázky.
2) Jiný přístup by mohl být, že vezmu 9 mincí, rozdělím je přibližně na půl, tak mám třeba 4x 1Kč a 5x 2Kč, změnou počtu (např. 3x 1Kč + 6x 2kč, nebo 5x 1Kč a 4x 2Kč) zjistím, jestli se pohybuji správným nebo špatným směrem. A zase záleží na žákovi, jak rychle pochopí, kam se má dostat.
Komentáře:
MILAN K.
Tak tím se nenaučíte vůbec nic,nejde o nějakou metodu pojmenovanou po někom. Výše je dáno jasné zadání a řešte.Víte, že jich(mincí) je daný počet (-> 1. rovnice), víte, že daný počet "jedniček a "dvojek" dá nějaký blíže neurčitý součet (-> 2. rovnice),víte, že po přehození počtu jedniček a dvojek je ten blíže neurčitý součet o 3 větší (-> 3. rovnice). A to má jediné řešení.Představte si, že by jich bylo ne 9 ale 901, pak těch "pokusů" roste s n na 2, asi tušíte, proč jich musí být lichý počet
MILAN K.
Tenhle způsob co popisujete se také opravdu používá, třeba x na x = 2, tak opravdu rychleji dojdete k (uspokojivému)výsledku zpřesňujícím dosazováním, než exaktně x = e na W(ln 2), kde W je Lambertova funkce, počítat její hodnoty je skoro těžší, než to zkusit ad hoc. Nicméně, všimněte si, že na to přišel před cca 280 lety, asi mu nikdo neřekl, že matematika je složitá, podmínky měl daleko horší, v té době by dnešní člověk žít nechtěl.
MILAN K.
Jinak s tím rozdělením na půl máte prakticky vzato pravdu, na tom je totiž ten příklad založen. Třeba je jich 901, snížím o 1 a vydělím, dostanu 450, přidám dvě a mám počet (452ks 1kč), jednu odečtu a mám počet (449 ks 2kč), pro kontrolu (nový stav 452*2+449*1) - (původní stav 452*1 + 449*2) = TŘI, čili (polovina + 2)*2 + (polovina -1 )*1 = (polovina+2)*1 + (polovina-1)*2 + TŘI,ta "polovina" je to (číslo, zmenšené o 1)/2