Vítejte! Dnes si povíme něco o izotopech, včetně bližších informací o izotopech thoria a dalších, jako jsou izotopy vodíku a radonu.. Dozvíte se, čím jsou izotopy výjimečné, jaký je rozdíl mezi radioaktivními a stabilními izotopy a jak se používají, zejména v jaderné medicíně. Vysvětlíme si…
Všimli jste si, jak se med lepí a natahuje, zatímco voda rychle odtéká? Je to způsobeno vzájemným působením molekul, které nazýváme mezi molekulové síly. Příkladem těchto sil je lepivost medu a nemísitelnost oleje s octem. Mezi tyto síly patří Van der Waalsovy neboli Londonovy disperzní…
Přemýšleli jste někdy o tom, proč se olej a voda nemíchají nebo proč se některé látky ve vodě rozpouštějí, zatímco jiné ne? Jádrem těchto každodenních záhad je pojem známý jako polarita. Polarita, ovlivněná faktory, jako je elektronegativita, dipólový moment a mezimolekulární síly, určuje,…
Pojďme se podívat na to, proč jsou Lewisovy struktury v chemii důležité. Ukazují nám, jak atomy v molekule drží pohromadě a kde se pohybují elektrony. Předpokládejme, že vás zajímají základy chemie…
Tento blog se bude blíže zabývat kovy v periodické tabulce. Kovy jsou všude, od přístrojů, které denně používáme, až po stavby, které tvoří naše města. Dnes prozkoumáme, čím jsou kovy…
Pojďme si na chvíli promluvit o entropii, pojmu v chemii, který často zní děsivě, ale jakmile se s ním seznámíte, je neuvěřitelně fascinující. Představte si entropii jako způsob, jakým svět…
Všichni denně používáme mýdlo, ale co se skrývá za jeho bublinkovým kouzlem? V tomto článku se blíže podíváme na to, z čeho se mýdlo vyrábí a jak vzniká. Začneme od základních složek, jako…
Vše kolem nás, vzduch, který dýcháme, i potraviny, které jíme, se skládají z chemických sloučenin. Co přesně je ale chemická sloučenina a jak je znázorňujeme pomocí vzorců? Pomocí tohoto…
Uvažovali jste někdy o tom, proč se prvky chovají tak, jak se chovají? Za všechno může něco, čemu se říká elektronová konfigurace a atomové orbitaly. Tyto pojmy jsou klíčové pro pochopení toho, jak…
Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje chemicky, když pečete koláč nebo když listy na podzim mění barvu? Přečtěte si další informace a zjistěte vše o různých kategoriích chemických reakcí. Chemická…
Hledáš doučování? Najdi si správného doučovatele pro doučování online nebo osobně ve tvém okolí.
Pro správné fungování stránky máme přístup k informacím uloženým ve tvém zařízení. Jedná se například o cookies nebo lokální paměť prohlížeče. Ukládáme tam data potřebná pro fungování stránky, údaje využívané pro analytické účely nebo údaje ukládané třetími stranami.
Pokud jsou tyto informace nezbytné pro chod stránky, ukládáme je hned automaticky. Na všechny ostatní potřebujeme souhlas, který můžeš udělit níže. Tvůj souhlas si uchováme 12 měsíců, při odmítnutí se tě na souhlas opět zeptáme po 6 měsících, své rozhodnutí však můžeš změnit kdykoliv. Bližší informace najdeš na stránce ochrany osobních údajů a ve všeobecných podmínkách používání.