Pandemie přinesla změny ve vzdělávání a některé z nich pravděpodobně nebudou jen dočasné. Jednu z netradičních forem vyučování představují tzv. "Learning pods", v češtině nazývané také jako "mikroškoly".
Co je to mikroškola?
Mikroškolou (Learning pod) můžeme nazvat typ malých soukromých "škol", které se od klasických odlišují zejména počtem studentů a vyučovací formou. Většinou jde o skupiny tří až šesti vrstevníků s podobnými znalostmi a schopnostmi. Tato forma vzdělávání se během pandemie stala populární zejména v USA jako alternativa k úplnému vyučování online. Děti se setkávají v domácnosti některé z rodin a poplatek pedagogovi, který žáky učí, hradí společně jejich rodiče.
Na Facebooku vznikla skupina pod názvem "Pandemic pods", na které si rodiče dohadují vyučovací skupiny či termíny a způsoby lekcí. Dnes má tato americká skupina již více než 34000 členů. Ve Velké Británii dokonce existují pojízdné třídy k pronájmu, které fungují jako malé učebny na kolech a a tento druh vzdělávání tak ještě víc usnadňují.
Vzdělávací model, který klade důraz zejména na individuální přístup k studentovi a na využití moderních technologií, má potenciál uplatnit se v dalších zemích. Kritici mikroškol však upozorňují na několik nedostatků a negativ spojených s tímto druhem výuky.
Plusy a mínusy mikroškoly
Plusy
Malé skupiny žáků umožňují zejména již výše zmíněný individuální přístup učitele. Osobnost žáka a jeho individuální potřeby hrají ve vyučovacím procesu hlavní roli. Dítě dostává prostor projevit se, ale také větší pozornost ze strany pedagoga i spolužáků.
Za jednu z výhod můžeme považovat také propojení online a offline prostředí během učení. V mikroškolách jsou často využívána edukační videa, podcasty, online přednáśky či jiné digitální pomůcky na zpestření a zatraktivnění výuky.
V neposlední řadě příznivci této moderní metody vzdělávání zdůrazňují jeden z jejích největších plusů – a to je bezpečnost během pandemie. Mnoho rodičů má obavu z návratu dětí do velkých škol, kde se denně setkají s desítkami či stovkami lidí, a tím se zvýší riziko jejich nákazy. Mikroškoly ho naopak výrazně eliminují.
Mínusy
Za největší mínus mikroškol je považováno prohlubování vzdělanostních rozdílů mezi dětmi z lépe a hůře finančně zabezpečených rodin. Vyučování v malých skupinách totiž hradí rodiče a zdaleka ne každý si to může dovolit. Klasické školy tím mohou přijít o některé studenty a zároveň o část svých finančních zdrojů. S tím souvisí následné riziko snížení kvality poskytovaného vzdělávání či případný zánik školy.
Forbes.com v článku o mikroškolách v USA mezi negativy uvádí i prohlubování genderové nerovnosti. Podle průzkumu, ktetý vznikl v květnu po vypuknutí globální pandemie, až 97 % matek uvedlo, že má na starosti pomoc dětem se školními povinnostmi. Podobně je to i s organizací domácích mikroškol, často jsou to matky, které přebírají roli učitele. To představuje riziko prohlubování rozdílů v odměňování mužů a žen, protože matky potom mají na svou vlastní práci mnohem méně času a sil.
Hledáš doučování předmětu matematika? Najdi si správného doučovatele předmětu matematika pro doučování online nebo osobně ve tvém okolí.
Pro správné fungování stránky máme přístup k informacím uloženým ve tvém zařízení. Jedná se například o cookies nebo lokální paměť prohlížeče. Ukládáme tam data potřebná pro fungování stránky, údaje využívané pro analytické účely nebo údaje ukládané třetími stranami.
Pokud jsou tyto informace nezbytné pro chod stránky, ukládáme je hned automaticky. Na všechny ostatní potřebujeme souhlas, který můžeš udělit níže. Tvůj souhlas si uchováme 12 měsíců, při odmítnutí se tě na souhlas opět zeptáme po 6 měsících, své rozhodnutí však můžeš změnit kdykoliv. Bližší informace najdeš na stránce ochrany osobních údajů a ve všeobecných podmínkách používání.