Jak přijít na kloub matematice

Jak přijít na kloub matematice

Publikováno: 8. 9. 2016 Autor: Denisa V.

Čím déle matematice rozumím a snažím se své znalosti předat dalším studentům, tím více zjišťuji, jak ohromné množství lidí má právě z tohoto předmětu strach a hned od začátku si zafixovali, že tomu zkrátka neporozumí a v ten moment se už těžko něco změní. Když člověk nechce, nikdy to nepůjde.

Co tím chci říct? V první řadě to, že musíte věřit, že i matematika dokáže být opravdu snadná a když pochopíte základy, to ostatní už přijde v podstatě samo. Chápání je v matematice vůbec to nejdůležitější. Samozřejmě v tom hrají roli i určité dispozice, někdo je zkrátka humanitně zaměřený, někdo spíše technicky, o tom žádná. Rozhodně to však ale neznamená, že člověk, který vyniká například v jazycích, nikdy neporozumí fyzice nebo matematice. Já jsem typ spíše technický, ale snažím se samozřejmě porozumět třeba i dějepisu, který patří mezi moje noční můry.

Tak první bod - hned to nevzdávat a trochu v sebe věřit - máme doufám za sebou. Teď se přesuneme přímo do hodin matematiky. Mám kolem sebe hodně kamarádů, kteří si zkrátka řekli, že matiku nechápou, a tak proč by měli dávat pozor na hodinách. Jsou tak na mobilu, kreslí si, vyrušují, zkrátka dělají cokoliv jiného, než by vydrželi těch pár desítek minut poslouchat a snažili se tak něco pochopit. Ale co to jen na pár hodin zkusit vydržet? Ostatně, od toho chodíme do školy. Abychom se nám učitelé snažili vysvětlit to, co my neumíme, nechápeme a abychom se mohli posunout trochu dál. Sčítat a odčítat jste se taky naučili díky tomu, že jste pochopili výklad učitelů, trénovali jste to doma s rodiči a teď už vám to přijde jako naprosto běžná věc. I když samozřejmě z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy je nepochopení při hodinách jen vinou studenta, veškeré příklady si pište a můžete je zkusit rozlousknout doma. Jasně, každý nemá možnosti rodičů s nadáním v matematice, ale v dnešní době se dá snad vše vyhledat na internetu. A když už ne vyhledat, existují různé diskuze, kde vám zkušení počtáři rádi vše vypočítají a ještě k tomu i vysvětlí a já si myslím, že tohle je jedna z mála věcí, která je na internetu opravdu prospěšná a můžeme za to být jen rádi.

Snad jsem vám druhý bod - dávat pozor na hodinách, vše si psát a popřípadě doma dohledat - trochu objasnila a třeba i někoho popostrčila ve změně přístupu na hodinách, které pro vás byli absolutně k ničemu. No a co dál? Začali jste brát matematiku aspoň trochu pozitivně, snažíte se vnímat učitele na hodinách, vše si píšete a třeba i doma přemýšlíte nad tím, co zrovna nepochopíte? Jste na nejlepší cestě a můžu vám říct, že už tohle vaši rodiče i učitelé ocení. Chápu, že ale nebudete nad nepochopenými způsoby, příklady a novou látkou sedět hodiny a hodina a věnujete tomu tak i svůj veškerý čas mimo školu. To po vás ani nikdo přece chtít nemůže. Proto je tady možnost pravidelné pomoci od někoho, kdo s vámi vše probere, vy se ho zeptáte, na co potřebujete a třeba vás i připraví přímo na test. Jak už jste asi pochopili, mluvím o doučování. Je možné požádat přímo vaší učitelku ve škole, ale já osobně na to moc nejsem, nikomu ovšem tuto možnost nechci vyvracet. Je tu ale i ta, najít si někoho ve svém okolí, třeba i kamaráda, který bude v matematice trochu sběhlejší než vy, dvakrát týdně se po škole sejdete, proberete aktuální látku, vaše mezery a vše rozhodně pochopíte líp, než když se budete snažit pouze sami doma.

Tohle byl tedy třetí bod, - pokus snaha doma nestačí, zkuste pomoc v podobě doučování - kterým jsem vám chtěla poukázat na skvělou možnost, jak všemu nepochopenému přijít na kloub mnohem rychleji.

Snad jsem někoho třeba i motivovala, nakopla a nebo jen přesvědčila, že není nic špatného na tom, si říct o pomoc jinému. Moc děkuji za přečtení tohoto článku.