Bicí jsou jedním z nejoblíbenějších hudebních nástrojů na světě. Hra na ně láká všechny věkové kategorie, od malých dětí až po dospělé. Chtěli jste vždy hrát na bicí nebo jen hledáte hudební nástroj, kterým byste vyplnili svůj čas? Připravili jsme pro vás praktické tipy a rady, které pomohou každému začátečníkovi.
Chcete-li se naučit hrát na bicí, musíte si vybrat správnou soupravu, na které budete všechny své nové znalosti a triky procvičovat. Bicí soupravy se obecně rozdělují do tří hlavních kategorií, a to:
Akustické bicí soupravy se označují také jako klasické bicí soupravy. Vyznačují se tím, že jsou univerzální a lze je použít při hraní jazzu, rocku i popu. První klasické bicí soupravy se začaly objevovat koncem 18. a začátkem 19. století. V tomto období na ně však nehrála pouze jedna osoba, ale několik osob najednou.
První pokusy s nožními pedály se objevily ve 40. letech 19. století. Jednalo se však pouze o nápad, který se začal uvádět do praxe až o 75 let později. K další změně u tohoto hudebního nástroje došlo v 60. letech 19. století, kdy se jednotlivé bubny začaly spojovat do souprav.
Vytvoření bicích souprav, na které hrál pouze jeden člověk, významně přispěli divadla s omezeným rozpočtem. Ta si mohla dovolit pouze určitý počet hudebníků, proto jedna osoba začala obsluhovat více bicích.
Bicí soupravy se v průběhu let vyvíjely, takže dnes je na trhu velké množství různých konstrukcí vhodných pro hraní jazzu, popu i rocku.
Akustické bicí soupravy se skládají z více částí, mezi které patří:
Jednotlivé komponenty akustických bicích souprav najdete v různých velikostech a z různých materiálů. Tyto faktory ovlivňují, jak bude hudební nástroj znít a kolik bude stát. Jako začátečník byste měli zvolit levnější provedení, které sice nebude poskytovat tak dobrý zvuk, ale pro začátek vám bude stačit. Pak, až se budete zlepšovat a poznáte, že vás hra na bicí opravdu baví, můžete postupně investovat do dražších kousků.
Kromě kvality a ceny byste měli myslet také na to, co nesmí chybět klasické bicí soupravě. Za nezbytnou se obecně považuje souprava obsahující snare, basový buben a činel hi-hat. Další činely nebo výbava jsou volitelné.
Akustické bicí soupravy mají více výhod, mezi které patří:
Akustické bicí soupravy mají také několik omezení a nevýhod. Mezi ně patří:
Druhým typem bicích souprav jsou elektronické bicí soupravy. Na první pohled jsou velmi podobné těm akustickým. Základ tvoří basový buben, tomy a činely. Je tu však jeden velký rozdíl - místo na bubny se hraje na takzvané pady.
Pady jsou zařízení, která jsou zpravidla vyrobena z plastu. Mají snímač, který snímá úder paličky. Tyto informace pak posílá do zvukového modulu, který vytváří digitální zvuk.
Další charakteristickou vlastností elektronických bicích souprav je, že je možno je připojit k hardwarovému nebo hi-fi zařízení. Navíc k nim můžete připojit sluchátka, takže při hře nebudete nikoho rušit.
Jednou z výhod elektronických bicích souprav je, že do nich můžete přehrávat hudbu prostřednictvím externího přehrávače. Díky tomu je hraní mnohem zábavnější a v mnoha případech i jednodušší.
Již jsme se zmínili o některých výhodách elektronických bicích souprav. Mezi další výhody patří:
Elektronické bicí soupravy mají také své nevýhody. Jsou to:
Bicí nástroje, často označované jako perkuse, nejsou klasickými bicími nástroji, ale patří do kategorie bicích nástrojů. Představují řadu různých melodických hudebních nástrojů, jako jsou etno bubny, bonga nebo conga. Do kategorie bicích nástrojů lze zařadit také tamburíny, triangly, vibrafony, xylofony a kastaněty.
Bicí nástroje jsou vhodné pro dospělé i děti. Mají dlouhou historii a mohou být použity téměř v každém hudebním stylu. Naučit se na ně hrát je poměrně snadné a rychlé.
Bubnových nástrojů je velké množství. Mezi nejoblíbenější patří:
V Africe hrají na buben djembe obvykle muži. Stejně jako na buben dunun, který buben djembe ve většině případů doprovází. Na další bicí nástroje, jako je shekere, karignan nebo kese kese, hrají převážně ženy.
Výběr bicích nástrojů není složitý. Je však důležité vědět, na co se zaměřit. Kromě samotného typu bicí soupravy je důležité znát i další faktory. Jaké to jsou?
Materiál, ze kterého jsou bicí vyrobeny, má velký vliv na to, jak budou hrát. Nejčastěji se používá kvalitní a odolné dřevo, které zajistí nejlepší výsledky. Mezi nejoblíbenější druhy dřeva patří:
Na trhu je k dispozici několik značek, které jsou zárukou kvality. Patří mezi ně Mapex, DDRUM, Stagg, DW, Yamaha nebo Tama.
Nezapomeňte však, že při nákupu bicích byste se neměli dívat pouze na značku. To, že je značka kvalitní, nemusí nutně znamenat, že vám tyto výrobky budou vyhovovat. Proto před nákupem porovnejte různé modely bubnů a ujistěte se, že mají vlastnosti, které požadujete.
Před nákupem bicích nástrojů si stanovte orientační rozpočet. To vám umožní filtrovat nabídku pouze na ty bubny, do kterých jste ochotni investovat. Vyhnete se tak zdlouhavému procházení stovek až tisíců produktů, mezi kterými se objeví i příliš drahé soupravy.
Obecně řečeno, začátečníci, kteří chtějí hrát na bicí pouze ve svém volném čase, by měli sáhnout po levnějších soupravách v ceně od 7 500 do 15 000 korun. Pokročilí hudebníci, kteří to s hraním myslí vážně, si mohou pořídit i bicí, jejichž cena přesahuje sumu kolem 30 tisíc korun.
K bicím nástrojům byste si měli pořídit také kvalitní příslušenství. Neměli by vám chybět:
Bicí jsou dnes jedním z nejoblíbenějších hudebních nástrojů. Pokud jste se rozhodli naučit se na ně hrát, můžete si vybrat zda se budete učit doma, nebo to přenecháte odborníkovi.
Stejně jako na jakýkoli jiný hudební nástroj se i na bicí můžete naučit hrát doma. Celý proces bude o něco delší, než když si vyberete učitele, ale není to nemožné. Důležité je, abyste cvičení věnovali dostatek času, ideálně alespoň hodinu denně.
Existuje velké množství způsobů výuky. Můžete si vybrat různá videa s návody pro začátečníky, knihy nebo články. My vám přinášíme několik základních kroků, které byste při hře na bicí neměli vynechat.
Na začátek se ujistěte, že sedíte dobře. To znamená, že se zbytečně nehrbíte a sezení je dostatečně pohodlné, abyste mohli zůstat ve stejné poloze několik hodin.
K bubnům si můžete pořídit speciální bubenickou stoličku, která vás nebude omezovat v pohybu. Pokud do ní zpočátku nechcete investovat, postavte si k bubnům pohodlnou stoličku nebo židli bez opěradel.
Při hře na bicí obvykle používáme paličky. V některých případech, například při hraní jazzu, je však můžete nahradit metličkami. Ty vytvářejí velmi zajímavý šustivý zvuk, který je pro jazz charakteristický.
Aby vás při hře nebolely ruce a abyste dosáhli přesně takového zvuku, jaký chcete, musíte paličky i metličky držet správně. Nejlépe to uděláte, když je uchopíte v první třetině jejich délky a dbáte na to, abyste je drželi hlavně palcem a ukazováčkem.
Hůlky se mohou kdykoli během hry zlomit nebo jinak poškodit. Proto byste měli mít v zásobě vždy několik kusů.
Ideální technikou, která vám pomůže při učení, je počítání slabik. Smysl této techniky spočívá v tom, že ke každé notě patří slovo nebo počet slabik, které odpovídají hodnotě dané noty. Počítejte je a snažte se trefit do rytmu.
Když se vám toto cvičení zdá snadné, začněte zapojovat nohy i ruce. Cvičení opakujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
Poslouchejte své oblíbené písně a vnímejte jejich rytmus. Zavřete na chvíli oči a zkuste rytmus vyťukávat pomocí hůlek, tužek nebo jen rukama na stehnech. Procvičujte si své znalosti, kdykoli budete poslouchat hudbu, bez ohledu na to, kde se právě nacházíte.
Převeďte všechny své teoretické úkoly do praxe. Najděte si na internetu videa základních rytmických cvičení a pusťte se do práce. Začněte nejprve s jednoduššími cvičeními a později, až se v tom zdokonalíte, můžete zkusit ta trochu složitější.
Věnujte každému cvičení dostatek času. Pokud se vám cvičení nedaří, opakujte ho tak dlouho, dokud ho nebudete schopni provádět bez větších chyb.
Chcete-li být ve hře na bicí opravdu dobří, musíte neustále cvičit. Věnujte bubnům několik hodin týdně a snažte se hrát stále složitější skladby.
Kromě hraní však nezapomínejte na další dovednosti, jako je například ladění. Zkuste si bicí naladit sami nebo vyzkoušejte různá nastavení v rámci elektroniky.
Pokud si chcete být jisti, že neděláte zbytečné chyby a netočíte se stále dokola, uděláte dobře, když si najmete učitele nebo korepetitora. Ten vám vysvětlí základy a postupně vás naučí hrát složitější skladby.
Na internetu dnes najdete spoustu lektorů s profesionálními zkušenostmi. Stačí, když do vyhledávače zadáte výraz výuka hraní nebo učitel hudby spolu s městem, ve kterém chcete výuku absolvovat. Například výuka hry na bicí v Praze, učitel hry na bicí v Brně nebo výuka hry na bicí v Pardubicích.
Najdete zde také lektory na další hudební nástroje a z jiných měst, například lektor houslí v Ostravě nebo lektor kytary v Praze
Učení se na bicí společně s lektorem má mnoho výhod. Kromě toho, že máte odborný dohled, můžete při učení postupovat mnohem rychleji. Díky tomu se vyhnete nepříjemné frustraci, kterou byste mohli pociťovat, pokud by se vám při učení na vlastní pěst nedařilo.
Mnoho lektorů dnes poskytuje kromě tradiční výuky i výuku online. Nemusíte tedy nikam chodit, abyste se naučili hrát na bicí. Ušetříte tak spoustu času, který můžete investovat například do dalšího hraní.
Hra na bicí láká mladé i starší. Není divu. Hra není příliš obtížná a můžete se ji naučit z pohodlí domova. Místo zpomalování a točení se v kruhu je však dobré zvážit využití služeb profesionálních lektorů. Ti vám řeknou, kde děláte chyby, naučí vás základy a pomohou vám i s hraním složitějších skladeb.
Hledáš doučování předmětu bicí? Najdi si správného doučovatele předmětu bicí pro doučování online nebo osobně ve tvém okolí.
Pro správné fungování stránky máme přístup k informacím uloženým ve tvém zařízení. Jedná se například o cookies nebo lokální paměť prohlížeče. Ukládáme tam data potřebná pro fungování stránky, údaje využívané pro analytické účely nebo údaje ukládané třetími stranami.
Pokud jsou tyto informace nezbytné pro chod stránky, ukládáme je hned automaticky. Na všechny ostatní potřebujeme souhlas, který můžeš udělit níže. Tvůj souhlas si uchováme 12 měsíců, při odmítnutí se tě na souhlas opět zeptáme po 6 měsících, své rozhodnutí však můžeš změnit kdykoliv. Bližší informace najdeš na stránce ochrany osobních údajů a ve všeobecných podmínkách používání.