Drobná rada pro lepší FCE / CAE ústní zkoušku

Drobná rada pro lepší FCE / CAE ústní zkoušku

Publikováno: 22. 7. 2022 Autor: Martin R.

Přišel den Vaší ústní zkoušky z FCE či CAE a Vy sedíte před učebnou a čekáte až Vás pozvou dovnitř. Tato zkouška obvykle probíhá ve dvou, a tudíž kousek od Vás pravděpodobně sedí Váš budoucí kolega či kolegyně a je podobně nervózní jako Vy.

Můžete tam mlčky čekat, až Vás zavolají, a nebo můžete tuto příležitost využít, toho druhého kandidáta oslovit a trochu se seznámit dříve, nežli bude na Vaší vzájemné komunikaci záležet výsledek Vaší zkoušky. (Zejména ve 3. části zkoušky, kdy společně diskujete a máte za úkol dospět k dohodě.)

Osobně jsem se vždy svého budoucího "souputníka" ci "spolubojovnice" během čekání před učebnou nejprve česky zeptal, zda je také teď na řadě, a pak jsem navrhl, zda bychom si spolu chvilku mohli povídat anglicky, abychom se trochu rozmluvili a zvykli si na sebe.

Většinou jsme si anglicky povídali o tom, jak jsme se na tuto ústní zkoušku připravovali a na co je potřeba dát si pozor. Přitom jsem se také vždy snažil ujistit, zda oba víme, co se od nás ve třetí části ústní zkoušky čeká. Dokonce bylo většinou možné se i stručně domluvit na zakladní, všeobecné strategii. Pomohlo mi to takto u Všech cambridgeskych zkousek, ktere jsem absolvoval. A osvědčuje se to i mým studentům.

O pár minut později totiž vcházíte do učebny ne jako dva neznámí a osamocení zkoušení, ale jako dvojice parťaků připravených to společně zvládnout :-)