Nebojte se chybovat v cizím jazyce. Chybami se učíte!

Nebojte se chybovat v cizím jazyce. Chybami se učíte!

Publikováno: 21. 9. 2016 Autor: Tomáš N.

Bojíte se mluvit cizí řečí, protože nechcete dělat chyby? Když se učíte cizí jazyk a aktivně ho nepoužíváte, protože se obáváte, že uděláte chybu, je to velký problém – jazyk slouží ke komunikaci a pokud vás strach brzdí v jeho používání, nejen, že se nikdy nedomluvíte, ale taky se řeč nikdy nenaučíte. Už od dětství jsme konfrontováni s tím, jak jsou úspěšní stavěni na odiv ostatním a neúspěšní opomíjeni, peskováni, či dokonce vysmíváni.

Není proto divu, že se spousta z nás bojí chybovat a raději určitou věc neudělá, než aby ji udělal špatně. A napadlo vás už někdy, kolika chyb a omylů se dopustili ti, kteří později dosáhli světového uznání? Vezměte si jen proslulé vynálezce. Kolik posměšných poznámek museli vyslechnout, než přišli se svým objevem? A kolik úsilí a nových pokusů je stála jejich cesta za úspěchem? Říká se například, že jen Thomas Alva Edison musel před vynálezem žárovky udělat tisíce pokusů – to znamená tisíckrát pochybit a začít znovu!

Při učení se cizí řeči a jejím používání rozhodně nebudete v tak těžké situaci, v jaké byl třeba právě Edison. Nebudete totiž nad ničím bádat, riskovat vlastní zdraví, mít odpovědnost za to, co vyprodukujete a jaký dopad na lidstvo to bude mít. Budete se učit sami za sebe a hlavně sami pro sebe. „Nepitvejte“ se ve vlastních chybách Patříte k těm, kteří se nechají odradit neúspěchem a hned veškeré úsilí vzdávají? Problém je ve vašem přístupu k sobě samému. Možná se příliš litujete. Nebo se obáváte, co vašemu pochybení řeknou ostatní. Ale proč by vás měl zajímat názor lidí, kteří se vám jen posmívají nebo vás podceňují? Jde přece čistě o vás – o rozvoj vaší osobnosti, o vaši snahu dosáhnout svého cíle. Něco pokazit, sypat si kvůli tomu popel na hlavu a konec snažení odůvodňovat vlastní neschopností také není řešení. Čas, který strávíte analýzou příčiny svého selhání a zbytečným sebezpytováním, byste měli věnovat dalšímu snažení.

Myslete zkrátka na to, že probírat se tím, co už nemůžete změnit, znamená zavírat si dveře k úspěchu. Nehořekujte a jděte dál! Chyba jako odrazový můstek Spousta lidí má tendenci schoulit se do sebe, když udělá chybu, a vzdát další pokus. Důležité je uvědomit si, že každá taková chyba je odrazový můstek do vyšší úrovně. Řekl jsem to špatně? To je trapas! Ale co, jen se tomu zasměju a příště budu vědět, že správně je to takhle… Už se nespletu! Za chyby, které uděláte při používání cizí řeči, vás nikdo pranýřovat nebude. Až budete hovořit s rodilými mluvčími, starost, že uděláte chybu a ztrapníte se, hoďte za hlavu. Nikdo se vám nebude smát, když použijete nevhodný tvar slovesa nebo špatně poskládáte větu. Téměř každý se dnes učí cizí řeč a má pochopení pro cizince, kteří jeho rodný jazyk plně neovládají.

Proto seberte odvahu a začněte aktivně používat cizí jazyk, i kdybyste měli dělat chyby. Až si nebudete jistí, jestli jste přece jen něco neřekli špatně, klidně se druhého mluvčího zeptejte a požádejte ho, ať vás opraví. A za krátko se chybám úplně vyhnete!